17 TL Olacağını İlk Bilmişti! Piyasanın Profesörü Dolar Uzmanı Selçuk Geçer 6 Ay Sonra 1 Dolar Kaç TL Olacak Açıkladı

Dolar ve altın tahminleri, yorumları ile adından söz ettiren ekonomist Selçuk Geçer son videosu ile olay yorumlara imza attı. Dolar kuru Dolar kuru 6 ay sonra ne olur, dolarda son durum, beklenti ne?

Finans 17.12.2021 - 22:33 17.12.2021 - 22:34 Gülcan Özer

Merkez Bankası tarafından Perşembe günü açıklanan Aralık ayı PPK toplantısı ile 100 baz puan faiz indirimi kararı alınmıştı. Dün 16 TL sınırını test eden dolar kuru bugün dünden çok daha sert bir yükseliş yaşayarak 17 TL sınırını aşarak tüm zamanların tarihi rekorunu kırarak aynı zamanda yeni bir eşiği de aşmış oldu. 

Hem elinde doları olanlar, hem dolar borcu bulunanlar hem de dolar yatırımı yapmak isteyen kişiler "dolar kurunda yükseliş devam edecek mi, dolar düşer mi, 2022 yılında 1 dolar kaç TL olur, Merkez Bankası faiz artırır mı, artıracak mı?" sorusuna yanıt ararken konu hakkında bir yorum da ünlü ekonomist Selçuk Geçer tarafından yapıldı. 

DOLAR KURU DAHA NEREYE KADAR GİDER, YÜKSELİR?

Dolar kurunda enflasyonist baskı ile büyük bir hızla 10 TL, 15 TL ve 17 TL rakamlarının görüleceğini aylar önceden söyleyen ve o dönemde büyük tepki çeken Selçuk Geçer yeni videosunu yayımladı. Dolar kurunun 17 TL olacağı yönünde ilk tahmin yapan kişi olan Selçuk Geçer, TCMB'nin piyasaya yaptığı müdahaleyi de değerlendirdi. 

selçuk geçer 2022 haziran tahmini

Geçer yayımlamış olduğu videosunda "Merkez Bankası müdahale ettikçe piyasada kırılganlık artacak. Bu da doların, Euro kurunun, Sterlin'in daha da hızlı yukarı gitmesine neden olacak. Merkez Bankası 4 ila 5 milyar dolar civarında bir müdahalede bulundu piyasaya. Her seviyede kur düşmek bir yana daha da yukarıya gitti. Bugün İSO Başkanı Erdal Bahçıvan'ın bir açıklaması oldu. 

DOLARDA YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK Mİ?

Hükümete yakın olduğu ile ilgili bazı bilgiler alıyoruz. Öyledir, değildir bunu bilemem. İSO Başkanı 'Dün faiz indirimi yapan Merkez Bankası'nın bugun elindeki kıymetli döviz kaynaklarını piyasaya sürmesini büyük bir şaşkınlıkla izliyorum' diyerek büyük bir çıkışa imza attı. 

selçuk geçer dolar tahmini-4

Naci Ağbal'ı o dönem ben eleştirdim. Murat Uysal'ı ve Berat Albayrak'ı en çok eleştiren bendim. Ama o dönemde yapılan doğruydu. Piyasanın goygoyu ile Naci Ağbal faizi yüzde 19'a kadar vurdurdu.  Çünkü o faiz artırımına bizim bugün ihtiyacımız vardı. O gün değil. O gün diğer ülkeler faiz indirdi, sabit tuttu. Şimdi onlar faiz arttırıyor biz tüm dünyanın tersine faiz indiriyoruz. 

TÜRKİYE'NİN KREDİ NOTU DÜŞTÜ, CDS RİSK PRİMİ PUANI UÇTU!

Sen faizleri düşürdükçe herşey yükselmeye devam ediyor. Ne oldu kardeşim. Herşey niye yükseliyor, ben kahin miyim, nasıl biliyorum? Dünyadaki gelişmeleri okuyorum. Keşke beni haksız çıkarmak için o zaman önlem alsaydılar. Sen tarım üretimini ayağa kaldırdın mı, sanayiye, KOBİ'ye destek verdin mi? 3-5 tane ballı kaymaklı müteahhitlere destek olmaktan başka kime destek oldunuz? 

Bu yanlış politikalarla dolar kuru daha da yukarıya gitmeye devam ediyor. Yüksek faiz, yüksek kur, yüksek enflasyon, yüksek işsizlik, durgun piyasa böyle bir piyasaya doğru koşuyoruz. 

dolar ne zaman 30 TL olacak

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTTIRIR MI, 2022'DE DOLAR NE OLUR, 1 DOLAR KAÇ TL OLACAK?

Görünen o ki Merkez Bankası faiz indirmeyecek. Ülke tamamen siyasi bir bakış açısı ile yönetiliyor. Bu faiz bu seviyede sabit tutuldukça 2022 yılının ikinci yarısında dolar kuru 30 TL olur. En az 30 TL olur. Merkez Bankası yüzde 14 seviyesinde faizi sabit tutsa, indirmese dahi dolar 30 TL olur, Merkez Bankası faiz indirmese bile enflasyon yükseldikçe dolar kuru da yükselir. Benim çokta umudum yok" diyerek 6 ay sonra dolar 30 TL olur tahmininde bulundu. 

NOT: Burada yer alan bilgiler ekonomist Selçuk Geçer tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım yapılamaz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@