18 ile 60 Yaş Arası Tüm Kadın Erkek Sigortalıları İlgilendiriyor! Mutlaka Bilmeniz Gereken Liste

Kıdem tazminatı ödemelerinde çalışanların maaşlarının dışında ek ücretler de hesaplamalara dahil edilir. Peki kıdem tazminatına eklenen diğer ücretler hangileri? İşte 2022'de geçerli o liste.

Finans 22.02.2022 - 16:08 22.02.2022 - 16:08 Mustafa Karagöz

Kıdem tazminatı ödemelerinde çalışanların maaşları tutarınca ödeme yapılır. Ancak kıdem tazminatı hesabında çalışanların almakta oldukları bazı ek ödemeler de hesaplama ekranına dahil edilir. İşinden olan çalışanların mutlaka bilmesi gereken o ücretlerin neler olduğunu emlak365.com olarak liste halinde sizlerle paylaşıyoruz. 

KIDEM TAZMİNATI HESABINA EKLENEN EK ÜCRETLER

Bir yıldan uzun süredir bir işyerinde çalışan kadın ve erkekler işlerinden çıkarıldıklarında yada haklı bir nedenden dolayı iş sözleşmelerini sonlandırmaları durumunda kıdem tazminatı ödemesi almaya hak kazanırlar. 

Kıdem tazminatı ödemesi hesaplanırken çalışanların çalışma süreleri esas alınır. Ödemeler taban ve tavan ödeme tutarı üzerinden hesaplanır. 

Aynı iş yerinde çalışılan her bir yıllık süre için personeller bir aylık brüt maaş tutarında ödeme alırlar. Taban tutar asgari ücret üzerinden hesaplanırken tavan tutar SGK tarafından ilan edilir. Ödemelerde brüt maaş üzerinden yapılan hesaplamalara ayrıca bazı ek ödemeler de dahil edilir.  Çalışanlar hesaplama sürecinde bu ödemelerin neler olduğunu bilmek zorundalar. 

Kıdem Tazminatı Hesaplamasına Dahil Edilen Ek Ödemeler

Kıdem tazminatı hesabı çalışanın aldığı brüt maaş üzerinden hesaplanır. Brüt maaşlık ödemelere dahil edilen diğer ek ödemeler ise şunlardır:

Yemek yardımı, Gıda yardımı, Yakacak yardımı, Eğitim yardımı, Konut yardımı, Giyecek yardımı, Erzak yardımı, Unvan tazminatı, Aile yardımı, Çocuk yardımı, Taşıt yardımı, Yıpranma tazminatı, Sağlık yardımı, Nitelik zammı, Mali sorumluluk tazminatı ve Devamlı ödenen primler.

YILLIK İZİN SÜRECİ KULLANILMAZSA KIDEM TAZMİNATI ÖDEMELERİNE DAHİL EDİLİR Mİ?

Çalışanların kıdem tazminatı hesaplamasında merak içinde oldukları başlıklardan bir tanesi de yıllık izin hakkı. 

Yıllık izin hakkı bir çalışanın bir yıl boyunca çalıştığı işyerinde elde ettiği tatil hakkıdır. Bu kapsamda işveren çalışanlarına bir yıllık çalışma sonucunda yıllık izin hakkı sağlamak zorunda. Yıllık izin süreci en az 14 gün olurken bu süre çalışılan süreye bağlı olarak artmaktadır. 

Yıllık izin hakkını kullanmayan yada işveren talebi ile izne çıkmayan çalışanlar iş sözleşmeleri sona erdiğinde bu süreye ilişkin yasal hakları merak ediyorlar. Çalışanların kullanmadıkları yıllık izinler kıdem tazminatına eklenmez. Çalışanlar izinlerini kullanmak durumundalar. Aksi durumlarda işten çıkarılma aşamasında kıodem tazminatı hesabına dahil edilmezler. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@