18 Yaş Altı Çocuğu Olanlara Devlet Vakıfbank Üzerinden Aylık 150 TL Katkı Payı Ödeyecek!

18 yaşından küçük çocuğu olanlara BES müjdesi geldi. Vakıfbank tarafından yapılan açıklama ile 18 Yaş Altı Bireysel Emeklilik Sözleşmesi imzalayan kişilere aylık 150 TL devlet katkısı ödenecek.

Finans 01.11.2021 - 13:57 01.11.2021 - 13:57 Gülcan Özer

Devletin destek ödemeleri tüm hızı ile devam ederken bunlardan biri de 18 Yaş Altı Bireysel Emeklilik Sözleşmesi imzalayan kişilere yönelik olarak verilecek destek olarak öne çıktı. Son dönemde insanları para birikimi ve tasarrufa yönlendirmek amacı ile atılan adımlar arasında yer alan BES hakkında yapılan yasal düzenleme ile 18 yaş altına da yararlanma hakkı tanınmıştı. 

Yasal düzenleme ile beraber vatandaşın Bireysel Emeklilik Sistemi 'ne olan ilgisini arttırmak ve 18 yaşın altında çocuğu olan ailelerin sisteme girişini teşvik etmek amacı ile devlet katkısı verilmeye başlandı. 18 yaşından küçük çocukların geleceği için erken yaşta birikim yapmaya başlayan aileler için devlet Vakıfbank üzerinden aylık 150 TL katkı payı sağlarken aynı zamanda faizli ve faizsiz fon alternatifleri ve %25 devlet katkısı avantajı da sunulmaktadır. 

18 YAŞ ALTINA BES İMKANI NEDİR, NE DEMEK?

18 yaşından küçük çocuğu olan her ebeveyni ilgilendiren yasal düzenleme kapsamında ailelere çocuklarının geleceklerini güvence altına alma imkanı tanınmaktadır. Gerçekleştirilen yasal düzenleme sonrasında 18 yaş altına da BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi 'ne giriş hakkı tanınmış olup ebeveynler çocuklarını katılımcı sıfatı ile bu sisteme dahil edebilmektedir. 

vakıfbank bes kararı

4632 sayılı Kanun’da yapılan değişiklik ile beraber 18 yaş altına katılımcı sıfatı tanımlanmış, bu sıfat ile sistemde birikim yapılmasına olanak sağlanmıştı. 

18 YAŞ ALTI ÇOCUĞU OLANLARA AYLIK 150 TL DEVLET KATKISI ÖDENECEK! 

Sistemden yararlanmak isteyen kişileri teşvik etmek amacı ile devlet ailenin birikim yapacağı tutara ek olarak devlet katkısı parası ödemesi de yapmaktadır. 

vakıfbank 150 tl devlet katkısı

BES birikimine devlet katkısı payı yüzde 25 üzerinden hesaplanmakta olup çocuğu için aylık 600 TL ödeme yapmak isteyen kişilere devlet katkısı olarak 150 TL aylık para ödemesi yapılmaktadır. Devlet katkı payı ödemesi almak isteyen kişilerin BES hesabı açarak düzenli para birikimi yapmalarının dışında başka bir işlem ya da ek başvuru yapmalarına gerek yoktur. Hesaplanan devlet katkısı tutarı her ay düzenli olarak hesabınıza bağlı olarak açılan alt hesaba yatırılır. Böylece biriktirilen para tutarının ayrı ayrı takibi sağlanmış olur.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@