18 yaşından büyük 55 yaşından küçükler! İşi olmayana 425 TL ilk ödeme, 1668 TL ikinci ödeme

Devlet çalışmayan, işi olmayanların sosyal yardım alıyor olmaları durumunda iş başvurusu yapmaları durumunda ve iş başvurularının kabul edilmesi durumunda iki ayrı destek ödemesi yapar.

Finans 08.04.2022 - 10:28 08.04.2022 - 10:28 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Devletin bilinmeyen çok sayıda yardım programı var. Bu programlar vatandaşlara sağlanan ve gerekli koşulların oluşması durumunda ödenen ancak vatandaşların bilmediklerinden dolayı desteklerden oluşur. Genel olarak bilinen devlet desteklerinde olmayan bu ödemeler bazen tek seferlik bazen de duruma göre birden çok defa alınabilir. Vatandaşların bilmedikleri destekler arasında yer alan ödemelerin başında ise İşe Yönlendirme yardımları geliyor. 

VATANDAŞLARIN ÇOĞU BİLMEDİĞİNDEN ALMIYOR

Aile Bakanlığı'nın 2022 yılı sosyal yardım programlarında yer alan destek ödemelerinden ikisi; İşe Yönlendirme ve İşe Başlama Yardımı. Bu ödemelerden birincisi iş başvurusu sırasında oluşabilecek ihtiyaçlar için ikincisi ise iş başvurusu kabul edilen vatandaşlara ödenir. 

18-55-YAŞ-ARASI-DİKKAT-DEVLET-YARDIMI3

İşe Yönlendirme Yardımı;

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nce sağlanan bu destek ödemesi 3294 sayılı Kanun kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan hanelerde ikamet edenl vatandaşlara sağlanır. Destek ödemeleri 18 yaş ile 55 yaş arasında olan tüm vatandaşlar yararlanabilir. Ödemeler İŞKUR aracılığıyla bir işe yönlendirilen vatandaşlara ödenir. Ödemeler ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca sağlanır. Ödemelere başvuru yapanlar 1 yıl içinde 3 defa bu destek için başvuru yapabilir. Net asgari ücretin yüzde 10'u kadar olan bu ödemeler 2022'de 425 TL'dir. 

18 55 YAŞ ARASI DİKKAT DEVLET YARDIMI

İşe Başlama Yardımı

Yine aynı şekilde işleyen sistemde sağlanan işe başlama yardımı ise iş başvurusu kabul edilenler için geçerlidir. Aile Bakanlığı destek ödemelerinden kimlerin faydalanabileceğine ilişkin ise "Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca çalışabilir olarak değerlendirilerek İŞKUR’a bildirilen  ve sosyal güvenceli bir işe yerleşen sosyal yardım yararlanıcıları" ödemeleri alabileceğini açıkladı. Bu ödemeler ise brüt asgari ücretin üçte biri olarak ödenir. Ödemeler bir yılda bir defa alınır. 2022 yılı için ödenecek rakam 1668 TL'dir. 

18 55 YAŞ ARASI DİKKAT DEVLET YARDIMI 2

SOSYAL YARDIM PROGRAMINA NASIL BAŞVURU YAPILACAK?

Aile Bakanlığı'nın sosyal yardımlarından yararlanan bir hanede yaşayan ve işsiz olan vatandaşlar kendi ilçelerinde yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gidecekler. İŞKUR üzerinden yürütülen süreç sonrası iş başvurusunda bulunacaklarını bildiren vatandaşlar işe başlama yardımı talep edecekler. İş başvurusu sonrası işe alım gerçekleşirse bu defa da işe başlama yardımı talep edilecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@