18 Yaşından Küçük Çocuk Üzerine Ev Alınır Mı?

18 yaş altı çocuklar üzerine ev satın alınıp alınamayacağı merak ediliyor. Bu kapsamdaki çocuklar satın alma yoluyla ev sahibi olabilirler mi?

Emlak Haberleri 10.04.2022 - 23:57 10.04.2022 - 23:57 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de bazı durumlarda aileler çocuklarının üzerine ev satın almak isteyebiliyorlar. bu isteğin gayrimenkul hukuku açısından sonuçları ve yapılabilirliği merak ediliyor. Türkiye'de tapu sisteminde 18 yaş altın çocuklar satın alma yoluyla ev alabilirler mi? Aileler bu şekilde ev satın alıp çocukların üzerine yapabilirler mi? İşte merak edilen sorunun cevabı ve diğer ayrıntıları...

18 YAŞ ALTI ÇOCUK ÜZERİNE EV ALINIR MI?

Türkiye'de tapu sistemin yaş konusunda bazı uygulamalar olsa da tapu edinimi konusunda bir kısıtlama bulunmamaktadır. 18 yaş altı çocuklar da bir gayrimenkulün sahibi olabilirler. Bu gayrimenkul sahipliği miras yoluyla da olabilir satın alma şeklinde de olabilir. Ancak bunun için işlemlerde farklı uygulamalar bulunmaktadır. Bu kurallara uyularak tapu işlemi yapılmalıdır. 

18 yaş altı çocuğun üzerine ev alınacaksa tapu işlemlerinde anne ve baba bulunmalıdır. Çünkü 18 yaş altı çocuklar hukuken tasarruf ehliyetine sahip değildirler. Anne veya baba vefat etmişse tapu işleminde sağ olan ebeveyn bulunmalıdır. Bu şekilde 18 yaş altı çocukların ev sahibi olabilmelerine imkan sağlanabilmektedir. Hukuken de uygun olan ve izlenmesi gereken yol budur. 

18 yaş altı çocuk üzerine alınan ev ile alakalı olarak miras konusu da merak edilmektedir. Miras açısından bu evler ile alakalı farklı bir uygulama bulunmamaktadır. Bu tapu çocuğa özel olduğu için anne, baba veya varsa diğer kardeşler mirasta hak sahibi değildirler. Ancak ilerleyen yıllarda çocuklar arasında miras anlaşmazlığı yaşanabilir. Bu durumda diğer çocuklar mahkemelerce haklı bulunurlarsa evin mülkiyetinde hak sahibi olabbilme imkanına sahiptirler. Mahkeme bu kararı verirken evin nasıl edinildiğine bakacaktır.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@