198 Yıllık Osmanlı Tapuları İle Sahibinden Satılık Mahalle!

Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesine bağlı Yukarı Borandere Mahallesi'nde yaşayan 272 kişiye farklı tarihlerde ve tutarlarda merayı ihlal ettikleri gerekçesi ile 2 milyon lirayı aşan rekor miktarda para cezası kesildi.

198 Yıllık Osmanlı Tapuları İle Sahibinden Satılık Mahalle!

Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesine bağlı Yukarı Borandere Mahallesi'nde yaşayan 272 kişiye farklı tarihlerde ve tutarlarda merayı ihlal ettikleri gerekçesi ile 2 milyon lirayı aşan rekor miktarda para cezası kesildi. Para cezası tebligatlarının gelmesi ile büyük şok yaşayan mahalle sakinleri oturdukları evlerini satsalar dahi bu para cezasını ödemelerinin mümkün olmadığını söyleyerek tüm mahalleyi satışa çıkardı!

MERALARI İHMAL ETMEK SUÇLAMASI İLE 2 MİLYON LİRA PARA CEZASI KESİLDİ!

Yukarı Boran Mahallesi sakinleri gelen cezalar sonrasında bu paraları ödemelerinin mümkün olmadığını belirterek konu hakkında yetkililerden yardım istedi. Seslerini duyurabilmek adına mahallelerini satışa çıkardıkların duyuran vatandaşlar tüm mahalle satılsa dahi 2 milyon liralık para cezasının yine de ödenemeyeceğini belirterek elindeki Osmanlı Tapusunu gösteren mahalle sakinlerinden Bedri Kaygısız "Elimdeki Osmanlı tapuları 198 yıllıktır.

Bu köy 3 sefer el değiştirdi. Biz buraya 1940'dan sonra geldik. Bu tarlalar önceden başkalarınındı. Bu eski tapular piyasaya hiç sürülmemiş. Bizim de elimizde olmadığından dolayı mera olduğunu bilmiyorduk. Bu meraları bırakıyoruz, yine ceza yiyoruz. Bunları da göz önüne almalarını istiyoruz. Biz gelen cezayı ödeyemiyoruz. Bu araziyi de satsak, bu para etmiyor" diyerek yetkililerden cezaların iptal edilmesini istedi.

MERAYI İHMAL ETMEK NE DEMEK?

Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından koruma altına alınan meralar 4342 sayılı Mera Kanunun 20. ve 23. Maddeleri, Mera Yönetmeliğinin 14. Maddesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 07.02.2007 tarih ve B.12.0TUG.06.11/03-1024 sayılı Genelgesi gereğince, mera yaylak, kışlak ve umuma ait çayır ve otlaklarda aşırı otlatmayı ve yapılaşmayı önlemek için, mera yaylak, kışlak ve umuma ait çayır ve otlaklar aşağıdaki esaslar dâhilinde kullanılmakta olup bu esasların ihlal edilmesi halinde para cezası kesilmektedir. Özellikle de son dönemde meraların hızla tahrip edilmesi nedeni ile alınan önlemler artık çok daha sert bir şekilde uygulanmaktadır.