2. Abdülhamid'in Sadrazamı Avonyalı Mehmed Ferid Paşa'nın 100 Milyon Liralık Mirası Paylaşılamıyor!

2 Abdülhamid döneminde sadrazamlık yapan Avonyalı Mehmed Ferid Paşa mirası ile gündemdeki yerini koruyor. 100 milyon liralık miras dava konusu oldu.

Emlak Magazin 10.02.2022 - 09:30 10.02.2022 - 09:30 Gülcan Özer

Osmanlı İmparatorluğu döneminde sadrazamlık görevinde de bulunan Avonyalı Mehmed Ferid Paşa mirası ile dava konusu olmaya devam ediyor. Paşanın soyunda gelen mirasçıları arasında süren davada 100 milyon lirayı aştığı belirtilen mal varlığının paylaşımı konusunda sorunlar yaşanıyor. 

Paşanın soyundan geldiği belirtilen mirasçıları arasında yer alan Seniye Hanım'ın nüfusta Sadrazam'ın kızı olarak görünmediğinin belirlenmesi üzerine O.V. ile kuzenleri ikiz kız kardeşler A.Y. ve E.S. arasında miras davası başlamıştı. İkiz kız kardeşler mirastan mahrum kalmamak için nüfus kayıtlarının düzeltilmesi talebi ile İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'ne deliller eşliğinde dava açtı. 

80 YILLIK MEZAR AÇILDI, DNA ÖRNEKLERİ ALINDI! 

Paşanın mirası nedeni ile mezarın açılması kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. 80 senelik mezarlıklar açılarak Aşiyan'da bulunan Sadrazam'ın eşi Ra'fet, kızı Seniye'nin, oğlu Celalettin Paşa'nın kemik örnekleri alındı ve bu örnekler Adli Tıp Kurumuna sevk edildi. 

AVONYALI MEHMED FERİD PAŞA KİMDİR?

 II. Abdülhamit döneminde 1898-1908 yılları arasında devletin önemli kademelerinde görev almış olup sadrazamlıkta yapmıştır. Ra'fet Hanım ile olan evliliğinden 7 çocuğu olurken bunlardan Celalettin Paşa ve Hatice Seniye Hanım ile soyu devam etmiştir. 1914'te İtalya'da vefat etmiştir. Vefatının ardından 100 milyon liranın üzerinde miras bıraktığı belirtilirken mirasçıları arasında yasal miras paylaşımı konusunda yaşanan anlaşmazlıklar nedeni ile konu mahkemeye taşınmış olup, yargı süreci devam etmektedir. Mahkemenin vereceği karar için DNA sonuçları bekleniyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@