2 Çocuk Annesi Kadınlar! 1440 Gün Daha Erken Emeklilik Hakkınız Var

2 çocuk annesi kadınlar 1440 gün doğum borçlanması yapabilirler. İşe giriş tarihine göre doğum borçlanması kadınlara 1440 gün yaklaşık 4 yıl daha erken emeklilik sağlar.

Finans 07.04.2022 - 14:30 07.04.2022 - 14:30 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Kadınların iş hayatı içerisinde yer almaları ve yaşlılıklarında emeklilik hakkı elde etmeleri çok önemli. Bu kapsamda uzun yıllar SGK'ya prim ödemesi yapan kadınlar en erken ne zaman emekli olacaklarını hesaplamak istiyorlar. Özel durumları olan kadınlar için emeklilik yaşı SGK'nın sunduğu haklar ile çok erken tarihe kadar gelebiliyor. Peki kadın çalışanlar nasıl erken emekli olurlar? 

KADIN ÇALIŞANLAR NASIL ERKEN EMEKLİ OLURLAR?

Kadın çalışanlar için doğum borçlanması hakkında iki temel unsur vardır. İlk işe giriş tarihi ve doğum borçlanma süresi. Doğum borçlanması yapacak kadınlar eğer hiç prim ödemeden anne olmuşlarsa bu durumda ilk işe giriş tarihi öne çekilir. 2 çocuk annesi kadınlarda bu süre 1440 gün olur. 3 çocuk için borçlanma yapacaklar ise 2160 günlük borçlanma ile büyük bir avantaj elde ederler. 

4 Yıl - 1440 Gün Nasıl Erken Emekli Olunur?

Sosyal Güvenlik Uzmanına bir kadın çalışan "20 Mayıs 1983 doğumluyum. 7 Temmuz 1998 sigorta girişliyim. Hâlâ çalışıyorum. İki çocuğum var." bilgilerini verdi ve ne zaman emekli olabileceğini sordu. 

Bilgileri yukarıda yer alan kadın çalışanın sorusuna Posta Yazarı ve SGK Uzmanı Ekrem Sarısu adım adım yanıt verdi. İlk olarak kadın çalışanın işe giriş tarihine göre; 20 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ve 55 yaş şartlarına tabi olarak emekli olabileceğini söyledi. Kadın çalışanın bu şartları sağlaması durumunda emeklilik hakkı elde edebileceğini aktardı. 

Sorunun ikinci aşamasında ise doğum borçlanması ile daha erken emeklilik hakkına dair bilgi verdi. 

Kadın çalışanın doğum borçlanması hakkına ilişkin uygulamada olan düzenlemeyi hatırlatan Sosyal Güvenlik Uzmanı "İlk girişte adınıza prim ödemesi varsa doğumlarınız sigorta başlangıç tarihinden sonra olduğundan doğumlarınızın aralarında iki yıllık süre bulunuyorsa doğum sonrasındaki iki yıl içinde prim ödenmeyen günleri borçlanma hakkınız var." bilgilerini verdi. Ayrıca kadın çalışanın bu duruma uygun olması durumunda ise ne kadar borçlanma yapabileceğini açıklayan SGK Uzmanı iki doğum için 1440 gün kazanabileceğini aktardı. 

Ancak kadın çalışan SGK'ya prim ödedikten sonra anne olmuşsa doğum borçlanması işe giriş tarihine etki etmez sadece prim eksiğinin kapanmasını sağlar. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@