20 Years Challange Akımına Katılıp Fotoğraf Paylaşmak Tehlikeli Mi?

Son günlerde sosyal medyada 20'lki yaşlara ait fotoğrafların paylaşılması akımı popüler oldu. Çok sayıda ünlü isim 20 yaşındaki fotoğraflarını paylaşırken bu akımın zararlı olup olmadığı tartışılmaya başlandı. 20 years Challange akımına katılmak tehlikeli mi? Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dijital İletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Ali Murat kırık bu konuda önemli açıklamalarda bulundu.

20 Years Challange Akımına Katılıp Fotoğraf Paylaşmak Tehlikeli Mi?

Sosyal medya mecralarında tüm dünyada dönem dönem bazı akımlar popüler oluyor. Bu akımlara çok sayıda insan katılırken bunun altında yatan tehlikeler genellikle görülmüyor. Son günlerde de insanlar 20'li yaşlarına ait fotoğrafları paylaşmak suretiyle 20 Years Challenge akımına katılmaya başladılar. Hatta yoğun bir ilgi gösterilen akıma siyasetçiler, sanatçılar, spor adamları ve ünlü isimler de iştirak ettiler.

20 YAŞ FOTOĞRAF AKIMINDA FOTOĞRAF PAYLAŞMAK ZARARLI MI?

Bir virüs gibi yayılım gösteren 20'li yaşlar akımı eğlence amaçlı oldukça masumane bir nitelikte görünüyor. Ancak bunun arka planında bir başka niyetin olup olmadığı da tartışma konusu yapıldı. Bu hususta uzman bir isim olan Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dijital İletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Ali Murat Kırık açıklama yaparak, “Zararsız gibi görünen bir şeye katılmayı düşünürken bazı detayları göz önünde bulundurmak gerekir. Yapay zeka denilen şey toplu bilgi veritabanlarını toplamak için makine öğrenimi tekniklerini çok başarılı bir şekilde uygulamaktadır. Sosyal medyada paylaşmış olduğunuz fotoğraftaki yüzünüz farklı şirketlerin yüz tanıma yazılım programlarınca taranır. Burada bir etiketlenme yapılarak bilgileriniz bir araya getirilir. Siz eğlence amacıyla bir fotoğraf paylaşırken Arka planda farklı hesaplar yapılıyor olabilir.” dedi.

KİŞİSEL VERİLERİNİZİ BAŞKALARINA SUNUYORSUNUZ

Beğenilme arzusunun bağımlılığa yol açtığını söyleyen Doç. Dr. Kırık, “Beğenilmek beynimizde endorfin salgılar ve bize daha fazlasını yaptırır. Bazı kişilerin sosyal medyada tekrar tekrar paylaşım yapmalarının ana nedeni budur. Büyük veri ise toplanan bilgilerin analiz edilmesine ve sistematik bir yapının oluşturulmasına imkan tanır. Bu akımların buna hizmet ettiğini söylemek mümkündür. Örnek verecek olursak insanların yaşlanınca nasıl görüneceklerine dair bir yüz algoritması oluşturulmak istendiğinde çok sayıda insanın fotoğrafının bulunduğu bir veri kümesi gerekir. Bu paylaşımlarla bu veri kümesinin ihtiyacı olan fotoğrafları bulmalarını sağlayabilirsiniz. Kişisel verilerimizi istemeden başkalarının önüne kendi ellerimizle sunmuş oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yapay zekanın basite alınmayacak kadar gelişmiş olduğunu söyleyen Ali Murat Kırık, “20 yaşlara ait fortoğrafların paylaşılması ile yapay zekanın insanların ileride nasıl bir değişim göstereceğine dair bilgi öğrenmesine yardımcı olunur. Yapay zeka da insan beyni gibi çalışır. Önce küçük verileri toplayarak bir araya getirir. Ardından öğrenme yeteneğinde ustalaştıktan sonra bu küçük verileri kullanarak fikirler üretmeye ve sorunlar çözmeye başlar. Şirketler yazılımlarını bu şekilde sosyal medya aracılığı ile geliştirirken sizin kişisel verilerinizi kullanıp size katılımınız için herhangi bir şekilde para da ödemiyorlar.” şeklinde konuştu.

YAKIN GELECEKTE EV ADRESİNİZİ BİLE FOTOĞRAFTAN TESPİT EDECEKLER

Yapılan tüm işlemlerin reklamcılık alanında kullanılabileceğini söyleyen Ali Murat Kırık, “Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar yapay zeka kullanılarak sistemler tarafından analiz edilip hedefli reklamcılığa destek verecektir. Yaşlarımız ilerledikçe bizlere ona göre reklamlar gösterilecektir. Bunlara bir de konum izleme, beğenilerimiz ve etkileşimlerimiz de eklenince reklamcılık için bulunmaz bir nimet ortaya çıkacaktır. Eğlence amacıyla katılım gösterilen bir akım kişisel verilerinizi riske atmaktadır. Her zaman gizlilik ayarlarınızı kontrol etmelisiniz. Katılım göstereceğiniz akımları da gerçekten değeceğine düşündüğünüzde katılmalısınız. En önemlisi ise çocuklarınızı korumalısınız. Asıl dikkat edilmesi gereken ise fotoğrafların arka planlarındaki tüm verilerin kaldırıldığına emin olmalıdınız. Çünkü yüzünüzü başkasına veriyorsanız emin olun yakın gelecekte ev adresinizi vermenize hiç gerek kalmayacak.” açıklamasını yaptı.

SONRAKİ HABER