200 Baz Puan Faiz İndirimi Ne Demek, Bankaların İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar Düşer, Düşecek Mi

Merkez Bankası Ekim ayı politika faiz kararı açıklandı. TCMB 200 baz puan faiz indirimi yaptı. Peki, 200 baz puan faiz indirimi ne demek, kredi faizleri düşecek mi, ne kadar düşer?

Finans 21.10.2021 - 14:21 21.10.2021 - 14:29 Gülcan Özer

Merkez Bankası PPK toplantısı Ekim 2021 faiz kararı açıklandı. Açıklanan faiz kararı ile beraber yükselen enflasyon oranı ve dolar kuruna rağmen faiz indirimi yapıldı. Çekirdek enflasyon vurgusu ile piyasalar Merkez Bankası tarafından Ekim ayı toplantısında da faiz indirimi bekliyordu. 

Yapılan tüm Merkez Bankası faiz kararı anketlerinde beklenti Merkez Bankası tarafından en fazla 100 baz puan indirim yapılacağı yönündeydi. Hatta çoğu ekonomist bu toplantının pas geçilmesi yönünde beklentisini paylaşırken 50 baz puan ile 100 baz puan arasındaki beklentiler havada kaldı. 

SON DAKİKA: MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRDİ! 200 BAZ PUAN NE DEMEK?

Merkez Bankası internet sitesi üzerinden yayımlanan Ekim Ayı PPK toplantı tutanağı ve faiz oranlarına ilişkin basın duyurusu ile "Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 18’den yüzde 16’ya indirilmesine karar vermiştir. Küresel iktisadi faaliyette yılın ilk yarısında yaşanan toparlanmaya rağmen yakın dönemde açıklanan güven endeksleri, salgının etkisiyle gerilemeye başlamıştır" ifadelerine yer verilerek 200 baz puanlık faiz indirimi duyuruldu. Yani faiz oranlarında 2 puanlık indirime gidildi. 

merkez-bankası-faiz-kararı-ekim-2021

İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI DÜŞER Mİ, KREDİ FAİZLERİ NE OLUR, DÜŞECEK Mİ?

200 baz puanlık faiz indirimi sonrası gözler bankaların kredi faiz oranlarına çevrildi. Şu anda en uygun konut kredisi faiz oranı yüzde 1,37 olarak uygulanırken 2 puanlık faiz indirimi bankalar tarafından kredi faiz oranlarına aynı şekilde yansıtılırsa bu oranın yüzde 1,17 seviyesine kadar düşmesi gerekiyor. 

Bankaların faiz oranları belirlenirken Merkez Bankası politika faiz oranı kadar bankaların kendi kar marjları, kredi iştahları, ülkenin ekonomik koşulları, dolar kuru ve enflasyon rakamları da dikkate alınıyor. Bu nedenle yapılan faiz indiriminin direkt olarak oranlara yansıtılıp yansıtılamayacağı konusunda kesin bir hüküm bulunmuyor. 

32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları rakamlarında ise verilen karar sonrasında düşüşlerin yaşanabileceği belirtilirken bankaların vadeli hesap faizleri için indirim kararı alabilecekleri belirtiliyor. Bankalar süreçte dolar kuru ve piyasaların tepkilerini de faiz oranlarını belirlemek içni kullanacaklar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@