2000 sonrası emekli maaşlarına intibak artışı 2022 Temmuz'da mı gelecek? AK Parti'nin tepesinden zam çıkışı

2000 sonrası emekli olmuş olanlar için hükümet kanadından maaşlara ek zam açıklaması geldi. İntibak düzenlemesi bekleyen emekliler için AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu konuştu.

Finans 09.06.2022 - 13:48 09.06.2022 - 13:49 Mustafa Karagöz

2000 yılından sonra emekli olanların maaşlarına intibak düzenlemesi yapılmamış ve bu nedenden dolayı 2000'den önce emekli olanların maaşlarına kıyasla daha az maaş alıyorlardı. Uzun zamandır intibak zammı için beklemede olan 2000 sonrası emekliler, yargı yolunun tamamen kapanmasının ardından gözünü hükümetin atacağı adıma çevirmişti. Çalışma Bakanlığı'ndan bir düzenleme bekleyen emekliler için bu zamana kadar müjdeli haber gelmemişti. Ancak son enflasyon oranları nedeniyle 2000 yılından sonra emekli olanların maaşları yeniden tartışılır seviyeye geldi. Konunun basında sıkça yer almasının ardından bu başlık AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu'na soruldu. Eski Çalışma Bakanı olan Jülide Sarıeroğlu işçi emeklilerinin maaşlarına düzenleme olacak mı? sorusuna yanıt vererek son durumun ne aşamada olduğunu açıkladı.

İŞÇİ EMEKLİLERİNİN MAAŞLARINA ZAM AÇIKLAMASI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu hafta içinde CNN Türk televizyonunda yer aldı. Gündem ve siyasi konulara dair merak edilen başlıkları yorumlayan Sarıeroğlu daha sonra ekonomi başlıklarına değindi. Bu noktada 3600 ek gösterge düzenlemesi, emeklilikte yaşa takılanlar, emekli memur asgari ücretliler için zam açıklamasında bulundu. 

jülide-sarıeroğlu-maaş-zammı

İşçi emeklileri için o açıklama

Televizyon programı sırasında kendisine yöneltilen "İşçi emeklilerinin maaşlarına zam olacak mı?" sorusuna yanıt veren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Erdoğan'ın başkanlık edeceği kabine toplantısını işaret etti. 

Bu konu için bir görüşme olabileceğini ima eden Jülide Sarıeroğlu "İstişare, ortak akıl, birlikte çalışma AK Parti’nin başarı hikayesinin merkezinde olan husustur. Önümüzdeki dönemlerde gerekli değerlendirmeler Kabine tarafından yapılacaktır." ifadelerini kullandı. 

vedat-bilgin-zam-açıklaması

HALEN 2.500 TL MAAŞ ALIYORLAR

2000 yılından sona emekli olmuş çalışanlar için en düşük maaş ödemesi 2.500 TL. Temmuz ayına kadar geçerli olacak bu rakam Temmuz ayına enflasyon oranları kapsamında yükselecek. Maaş zammı için enflasyon oranları kadar Çalışma Bakanlığı'nın açıklayacağı aylık düzenlemesi de etkili olacak. 

Mayıs ayı içinde konuşan Çalışma Bakanı Vedat Bilgin emekli maaşlarına yönelik bir düzenleme olacağını işaret etmiş hatta o konuşmasında emeklilerin bayram ikramiyesine zam olmayacağını ancak maaşlara kalıcı bir düzenleme yapılacağını aktarmıştı. Bakan Bilgin konuşmasında düzenlemenin nasıl bir yenilik içerdiğini ise paylaşmamıştı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@