2011 Senesinden Sonra Ev Alanlar, Konut Kredisi Çekenler, Tapu Harcı Ödeyenler Maliye Bakanlığı Para Cezası Kesecek!

Konut kredisi çekerek ev alanlar, evini satanlar dikkat! Tapuda herkesin yaptığı eksik beyan için Hazine ve Maliye Bakanlığı devrede! Bunu yapanlara para cezası yağacak!!!

Emlak Haberleri 03.10.2021 - 14:25 03.10.2021 - 14:28 Gülcan Özer

Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi denetimlerini arttırdı. Devletin vergi kaybını önlemek adına emlak alanındaki vergilerde denetim arttırılacak, her işlem tek tek incelenecek, eksik ya da yalan beyanda bulunanlara para cezası yağdırılacak. 

Zaman aşımı engeli nedeni ile Hazine ve Maliye Bakanlığı geriye dönük son 10 senelik zaman dilimini kapsayacak şekilde tüm tapu işlemlerini inceleyecek. Bu nedenle bankalar ile iletişime geçen bakanlık sistemden tüm konut kredisi çekerek ev sahibi olan kişilerin bilgilerini kendi sistemine çekecek. 

SON 10 SENE İÇERİSİNDE EV ALANLAR, EVİNİ SATANLAR, KONUT KREDİSİ ÇEKENLER DİKKAT!

Türkiye'de son dönemde konut fiyatları rekor seviyelere ulaşırken tapuda daha düşük tapu harcı ödemek amacı ile pek çok kişi rayiç bedel üzerinden satış göstererek ev alıp satmayı tercih ediyor. Bazı kişiler bunu daha düşük vergi ödemek için tercih ederken bazı kişiler ise özellikle de emlakçılar tarafından yapılan satışlarda işlemin suç olduğunu bilmediği için rayiç bedel üzerinden satış yapabiliyor. 

tapu-harcı-eksik-beyan-cezası

RAYİÇ BEDELDEN EV SATMAK YASAK MI, TAPU HARCI EKSİK BEYAN NEDİR?

Hazine ve Maliye Bakanlığı denetimlerini arttırırken vergi müfettişleri tapu harcını eksik yatıran kişilerin peşine düştü. Ülkemizde konut satış alış işlemleri için tapu dairelerinde beyan üzerine hesaplanan harç tahsilatı yapılırken pek çok kişi bu tutarı daha az vergi ödemek için daha düşük gösteriyor. 

2021 TAPU HARCI NE KADAR, EV SATARKEN, SATIN ALINIRKEN NE KADAR VERGİ ÖDENİR?

Ülkemizde tapu işlemleri için alıcı taraftan yüzde 2 ve satıcı taraftan da yüzde 2 olmak üzere toplamda yüzde 4 oranında tapu harcı tahsilatı yapılmaktadır. Bu rakam üzerinden 250 bin liralık konut almak isteyen kişilerin toplam tapu harcı ödemesi olarak 10 bin lira vergi ödemesi yapılması gerekiyor. 

Rakamın son derece yüksek olması nedeni ile pek çok kişi evin satış tutarını beyan ederken tapu harcını düşük ödemek için eksik beyan olarak kabul edilen rayiç bedel üzerinden ödemeyi tercih ediyor. Bu durumun tespit edilmesi halinde devlet hem gerçek tapu harcını tahsil ediyor hem de eksik beyan cezası olarak vergi usulsüzlük cezası kesiyor.

tapuda eksik beyan cezası

TAPU HARCI PİŞMANLIK DİLEKÇESİ NEDİR, EKSİK BEYAN CEZASI DÜZELTME DİLEKÇESİ NASIL VERİLİR?

Hazine ve Maliye Bakanlığı konut kredisi işlemlerini takip altına aldı. Son 10 sene içerisinde konut kredisi çekerek ev alanlar ya da evini konut kredisini çeken bir kişiye satan kişiler mercek altına alındı. Tapuda beyan edilen satış tutarının konut kredisi tutarından az olması durumunda eksik beyan cezası kesilecek. 

Milyonlarca kişiye vergi daireleri tarafından daha öncede benzer bir denetim yapılmış, pek çok kişi vergi dairelerine izahata çağrılmış, eksik beyanda bulunan kişilere tapu harcı pişmanlık dilekçesi yazarak daha düşük ceza ile gerçek tapu harcı ödeme imkanı sunulmuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@