2012'den Sonra Tapu Harcı Ödeyenler! Rayiç Bedel Üzerinden Satana, Alana Maliye Bakanlığı 17.500 TL Para Cezası Kesiyor

Rayiç bedel üzerinden satış göstermek daha düşük tapu harcı ödemek isteyen kişiler tarafından kullanılıyor. Tapuda evin değerinin az gösterilmesi, tapu harcı rayiç bedel üzerinden mi hesaplanır?

Emlak Haberleri 22.05.2022 - 11:40 22.05.2022 - 11:54 Gülcan Özer

Son dönemde konut fiyatlarında yaşanan patlama ev alıp satanların yüksek tapu harcı ödemesi yapmasına neden oluyordu. Yükselen ev fiyatları nedeniyle vatandaşın tapu harcı ödemesi rakamı da arttı. Konut fiyatları ortalama 1 milyon liranın üzerine çıkarken bu da tapu harcı ödemelerinin cep yakmasına neden olmuştu. 

Vatandaş ev alıp satarken daha düşük vergi ödemek için son dönemde rayiç bedel üzerinden alım satım yapmayı tercih ederken Hazine ve Maliye Bakanlığı, oluşan büyük vergi kaybını önlemek amacı ile tüm satışları mercek altına aldı. Kanunlar gereği tapu harcı zaman aşımı yasal sınırı bulunduğu için geriye dönük 10 senelik satışlar incelenecek. Yani 2012 senesinden sonra tapu işlemi yapanlar rayiç bedel üzerinden satış yaptıysa ceza ödeyecek. 

TAPU RAYİÇ BEDEL ÜZERİNDEN Mİ HESAPLANIR?

Hayır, rayiç bedel üzerinden tapu harcı ödemesi diye bir uygulama yoktur. Tapu harcında satış bedeli temel alınarak harç hesaplanır. Ancak, son dönemde yükselen konut ve arsa fiyatları nedeniyle vatandaşlar rekor seviyelere çıkan harç ödemesi ile karşı karşıya kalırken daha az ödeme yapmak için rayiç bedelden satış gösterme yöntemini tercih etmektedir. 

tapu-harcı-cezası

2022 TAPU HARCI HESAPLAMA! EV ALIP SATARKEN KAÇ TL VERGİ ÖDENİR, HARÇ NE KADAR?

İnşaat sektörünün tam çağrılarına rağmen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından tapu harcı indirimi devreye alınmadı. 22 Mayıs 2022 Pazar günü tarihi itibari ile geçerli olan tapu harcı tutarı yüzde 4 olup, bu tutarın yüzde 2'lik bölümü evini satan, yüzde 2'lik bölümü ise evi alan kişi tarafından ödenmektedir. 

tapu-harcı-hesaplama-ana-manşet

TAPU HARCI EKSİK BEYAN CEZASI NEDİR, PİŞMANLIK HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Tapu harcını eksik yatıran kişileri Hazine ve Maliye Bakanlığı mercek altına aldı. Son 10 sene içerisinde ev alıp satan kişiler konut kredisi, banka hesabı hareketleri ve emsal değer üzerinden tek tek tespit ediliyor. Örneğin 1 milyon liralık evi 500 bin TL göstererek alım satım yapan kişiler hem 2 bin 500 TL vergi usulsüzlük cezası hem de 15 bin TL eksik tapu harcı ödemesi yapıyor. Yani toplamda 17.500 TL eksik beyan ödemesi yapılmış oluyor. Kişi kendisi tapu dairesine başvuru yaparak pişmanlık gösterirse sadece tapu harcı ödüyor ve ceza ödemesi tahsil edilmiyor. 

tapuda-eksik-beyan-cezası

RAYİÇ BEDEL NEDİR, NASIL HESAPLANIR, NE İŞE YARAR?

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@