2014'te Kanal İstanbul Projesine Destek Veren Ali Babacan Neden Fikrini Değiştirdiğini Açıkladı

2014 yılında kanal İstanbul için “gerçekçi proje” yorumunu yapan ve bugünlerde Kanal İstanbul'a karşı çıkan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan yeni bir açıklamada bulundu. Ali Babacan neden fikrinin değiştiğini canlı yayında açıkladı.

2014'te Kanal İstanbul Projesine Destek Veren Ali Babacan Neden Fikrini Değiştirdiğini Açıkladı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Habertürk TV'de Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek programının canlı yayın konuğu oldu. Program sırasında bir izleyicinin Ali Babacan'ın geçmişteki Kanal İstanbul hakkındaki sözlerini hatırlatması üzerine Ali Babacan neden fikrinin değiştiğini açıkladı.

ALİ BABACAN'A GEÇMİŞTEKİ SÖZLERİ HATIRLATILDI

Ali Babacan 2014 yılında Başbakan Yardımcısı olarak görev yaparken Kanal istanbul projesi hakkında, “Çok mu çılgın acaba? Olur mu olmaz mı diyerek üzerinde uzun uzun düşündük. Gerçekçi olduğuna karar verdik.” demişti. Bu sözlerin hatırlatılması üzerine Ali Babacan yeni bir açıklama yapmak durumunda kaldı.

NEDEN FİKRİNİ DEĞİŞTİRDİ!

2014'te yerel seçimler öncesinde gündeme alınan bir proje olduğunu söyleyen Ali Babacan, “Çılgın proje olarak ortaya atılmıştı. En önemli detayı İstanbul'dan doğalgazın ve petrolün geçmesinin bir riski vardı ve bir alternatif güzergah açalım şeklindeydi. O dönem bütün etki analizlerinin yapılması gerekiyordu. Aradan 7 yıl geçti ancak istedikleri raporlar hala kurumlardan gelmedi. Israrla ve inatla bu projeyi yapacaklarını söylüyorlar. Arkasındaki riskler görmezden geliniyor. Bu projeye kategorik olarak karşı olmadığımızı söyledik. Yeterince analiz yapılır, bilimsel olarak faydası zararı ortaya konulur ve insanların içine hala siniyorsa yapılır dedik. Güvenlik ve deprem açısından önlemleri alıyorsanız tamam. Ancak bu şartların hiç biri bugüne kadar yerine getirilmedi.” dedi.

3. HAVALİMANI SORUSUNA YANIT VERDİ

3. Havalimanı gibi projelerin yapım kararının alındığı sırada kabinede olduğu hatırlatılan Ali Babacan bu sözlere ise, “Havalimanı projesi yapılırken kabinede olduğumu sanmıyorum. O sonraki dönemde olabilir. Çok da emin değilim yani. Ancak biz neyin ne olduğunu zaten çok sonradan farkına vardık.” yanıtını verdi.

Ali Babacan'ın geçmişteki sözlerinin hatırlatılması ve buna dair yeni açıklamalarda bulunması sosyal medyanın en çok konuşulan konuları arasına girdi. Siyasetin gündemi haline giren konuya dair çok sayıda siyasetçi fikir beyan etmeye başladı.