2018 Yılında Yapılan Kaçak Yapılar Uydu Fotoğrafları İle Tespit Edilerek Yıkılıyor!

2018 yılından önce yapılan yapıları kapsayan imar barışı için fırsatçıları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tek tek tespit ederek kaçak yapıları yıkmaya başladı.

Kentsel Dönüşüm 18.03.2019 - 13:40 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

2018 yılından önce yapılan yapıları kapsayan imar barışı için fırsatçıları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tek tek tespit ederek kaçak yapıları yıkmaya başladı.

Özellikle de rant yaratacak değerli bölgelerde kaçak yapılaşma rekor kırarken imar barışı fırsatçıları değerli arazilerde derme çatma gecekondular yaparak kendilerine fırsat yaratmaya çalışıyor. Yapı Kayıt Belgesi Alan Kaçak Yapılar Yıkıldı! Denize yakın hazine arazileri üzerinde artan kaçak yapılaşmaya müdahale edildi. Antalya'da 1 Ocak 2018 ve sonrasında yapıldığı tespit edilen 65 bina için yıkım kararı verildi. Bu yapılardan 64 tanesi için imar barışı başvurusu yapıldığı ve yapı kayıt belgesi alındığı tespit edildi. Binaların yapım tarihlerinin çeşitli tarihlerde uydudan yapılan çekimlerle ortaya çıkarıldığı ve uydu fotoğrafları ile kesin yapım tarihlerinin tespit edildiği belirtidi. 350 Kaçak İnşaat Devam Ediyor!Bölgede yapılan denetimlerde halen devam eden 350 kaçak yapı olduğu tespit edilirken Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri tutanak tutarak kaçak yapıları tek tek tespit ederek işlemlere başladı. 2018 Yılında Yapılan Kaçak Yapılar Kapsam Dışında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılan kaçak yapıların imar barışı kapsamı dışında kaldığı duyurulmuştu. İmar barışı kapsamına girmeyen yerler arasında bakanlık;- Üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlar üzerinde bulunan yapılar,- Hazineye ait sosyal donatı için kesin tahsisli araziler üzerinde bulunan yapılar,- 3194 sayılı İmar Kanunu’nun Geçici 16. Maddesinde belirtilen istisnai alanlarda bulunan yapılar, - Tarihi yarımada içerisinde kalan yapılar, -31 Aralık 2017 sonrasında yapılan yapıların yer aldığını duyurmuştu. Bu nedenle bu tarihten sonra yapılan kaçak yapılar için imar barışı başvurusu yapılarak yapı kayıt belgesi alınsa dahi yıkım kararı çıkacak. Hem kaçak yapı yıkım cezası uygulanacak hem de tahsil edilen imar barışı ücretleri iade edilmeyecek. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@