2019 Yılı Noterlik Ücret Tarifesi Resmi Gazele İle Yayımlandı

Emlak sektöründeki pek çok işlemin noter kanalı ile yapılması noterlik ücret tarifesinin de yakından takip edilmesine neden oluyor. Noterlik ücretleri 2019!

Gündem 06.04.2019 - 09:40 15.07.2021 - 00:16 Serhat Karaman

Emlak sektöründeki pek çok işlemin noter kanalı ile yapılması noterlik ücret tarifesinin de yakından takip edilmesine neden oluyor. Noterlik ücretleri 2019!

6 Nisan 2019 tarihli Resmi Gazete ile Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 2019 yılı noterlik ücret tarifesi ilan edildi. 2019 yılında yapılacak olan noterlik işlemleri için tahsil edilecek olan noterlik ücretleri ve en az alınacak ücretler yeniden belirlenmiş oldu. Noterlik Ücreti Nedir?Harçlar Kanunu’na göre noterler yapmış oldukları her işlemden aldıkları harçların yüzde otuzu oranında ücret tahsil etmekte olup tahsil edilen bu ücrete noterlik ücreti adı verilmektedir. Bu ücretler Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü tarafından her yıl ilan edilerek duyurulmaktadır. Noterlik ücretleri kendi aralarında noter ücreti, düzenleme ücreti, yazı ücreti, çevirme ücreti, karşılaştırma ücreti, tescil ücreti, emanetlerin saklanması ücreti, Harç, damga vergisi ve resimden muaf işlemlerle kamulaştırma tebliğlerinde noter ücreti, defter onayama ücreti, bildirim yazı ücreti, yol ödeneği, aracılık ücreti, Terk eden eşin ortak konuta davet edilmesi ve mirasçılık belgesi verilmesi işlemlerinden alınacak ücret, elektronik işlemler ve elektronik tespit ücreti başlıkları altında belirlenmektedir. 2019 Noter Ücretleri Ne Kadar?

Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@