2019 Yılı TÜİK TEFE TÜFE Temmuz Kira Artışı Zam Oranı ve Kira Zammı Hesaplama

TÜİK TEFE TÜFE Haziran 2019 rakamlarının açıklanması ile beraber Temmuz kira artış oranı da belirlenmiş oldu.

Emlak Haberleri 03.07.2019 - 18:12 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

TÜİK TEFE TÜFE Haziran 2019 rakamlarının açıklanması ile beraber Temmuz kira artış oranı da belirlenmiş oldu. Temmuz kira artışı 2019 oranı ve kira hesaplamalarına dair tüm ayrıntıları sizlerle buluşturuyoruz.

Milyonlarca çalışan, memur ve emekli için büyük öneme sahip olan Temmuz 2019 enflasyon zam farkı oranı ve 2019 Temmuz kira artış oranı için geri sayım başladı. Saatler 10:00 olduğunda milyonlarca kişinin beklemiş olduğu TÜİK Haziran 2019 enflasyon rakamları açıklanacak ve kurumun internet sitesi üzerinden ilan edilecek. Temmuz Ayı Kira Artışı 2019Temmuz 2019 kira artış oranı TÜİK tarafından saat 10:00 itibari ile açıklanacak olan TÜİK TEFE TÜFE Haziran 2019 rakamları arasında yer alıyor. Saatler 10:00'u gösterdiği anda sitemiz üzerinden enflasyon oranları ve kira zam oranı hemen ilan edilecek olup uygulamalarımızı indirerek sizde söz konusu oranları takip edebilirsiniz. Aşağıda yer alan oranlar Haziran ayı artış oranı olup Temmuz ayı açıklandığı anda haberimiz güncellenecektir. TÜİK Temmuz Ayı Kira Artış Oranı 2019Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan oranlara göre Türkiye'de Haziran  döneminde 12 aylık TÜFE oranı 19,88 oldu. Yani Haziran ayı itibari ile kira sözleşmesi dolan ve Temmuz ayı itibari ile zamlı kira ödemeye başlayacak olan kişiler için uygulanacak olan yıllık kira artış oranı yüzde 19,88 olarak uygulanacak.

2019 Haziran Kira Hesaplama ÖrnekleriEv Sahibi Kiraya Ne Zaman Zam Yapabilir?Ülkemizde ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan en büyük sorunların başında kira artış oranı yer almaktadır. Genelde Türkiye'de kira sözleşmeleri 1 yıllık olarak düzenlenmekte olup kira sözleşmesinin üzerinde aksini ifade eden bir madde bulunmadığı sürece imzalandığı tarihi takip eden 12 ay boyunca geçerlidir. Kira sözleşmesi içerisinde "kira sözleşmesi 6 ayda bir yenilenir" gibi zaman belirten ifadeler yer almadığı sürece emlak365.com kira sözleşmeleri 12 ay boyunca geçerli kabul edilir. Bu sürenin dolması ile beraber ev sahibinin kiraya zam yapma hakkı ortaya çıkar. Yani ev sahibi kiraya kira sözleşmesi yenilendiği takdirde zam yapma hakkına sahiptir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kira sözleşmesi maddeleridir. Yine ev sahibi sözleşmeye "kiraya yılda 2 kere zam yapılır" gibi zam tarihlerini belirleyen maddeler eklediyse bu durumda yine kira sözleşmesi maddeleri geçerlidir. Kira Zam Oranı TÜFE Mi, ÜFE Mi Üzerinden Hesaplanır?Bu konu da bir başka karışıklık yaşanan konu arasında yer almakta olup yapılan kanun değişikliği ile kira zam oranı TÜFE üzerinden hesaplanmaktadır. 2018 yılında enflasyon rakamlarında yaşanan hızlı yükseliş kiracıların mağdur olmasına neden olduğu için Borçlar Kanuna'na göre kira artış oranı olarak kullanılan ÜFE ortalaması 2019 yılında yapılan kanun değişikliği ile iptal edilmiştir. Bunun yerine Resmi Gazete'de yayımlanan YEP kira artış oranı olarak TÜFE ortalaması kullanılmaya başlanmıştır. Geçerli olan kanunlara göre ülkemizde kira artış oranı 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmaktadır. Ancak bu noktada da dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntı bu rakamın tek başına kira artış oranı olarak kullanılmadığı, sadece uygulanabilir en üst düzey zam oranı olarak açıklandığıdır. Yani ev sahibi ve kiracı yapmış oldukları görüşmeler sonucunda bu oranı aşmayacak bir kira zam oranı üzerinde uzlaşmaya gidebilir. Ev Sahibi Kiraya En Fazla Yüzde Kaç Zam Yapabilir 2019?Kiracıların hakları kanunlarla korunmakta olup ev sahipleri için yasal zam sınırı uygulanmaktadır. Bu oran her ay TÜİK tarafından açıklanan TEFE TÜFE enflasyon rakamları içerisinde yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması rakamıdır. Bu rakamın aşılması yasak olup altında yapılacak olan her türlü zam yasaldır. Yani 12 aylık TÜFE ortalaması yüzde 10 olarak açıklandıysa bu rakamın aşılması yasak olup yüzde 11 zam yapılması yasal değildir. Ancak ev sahibi kiraya yüzde 5 oranında zam yapabileceği gibi dilerse kiracısına hiç zam yapmadan kira sözleşmesini yenileme hakkına da sahiptir. Buradaki kural yasal sınırın aşılmamasıdır. Temmuz 2019 Kira Artışı Zammı Hesaplama Örnekleri

Emlak365.comAndroid uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@