2019 Yılında İnşaat Malzemeleri Sektörü Yüzde 40 Daralacak!

İnşaat sektörü sıkıntılı günler geçirmeye devam ederken yükselen döviz kuru en çok inşaat malzemeleri sektörünü olumsuz etkiliyor. Sektörde daralma devam edecek!

Emlak Haberleri 26.04.2019 - 09:22 15.07.2021 - 00:16 Serhat Karaman

İnşaat sektörü sıkıntılı günler geçirmeye devam ederken yükselen döviz kuru en çok inşaat malzemeleri sektörünü olumsuz etkiliyor. Sektörde daralma devam edecek!

Merkez Barkası tarafından dün açıklanan faiz kararı sonrası dolar kuru hızla yükselişe geçti. Dolar kurunda yaşanan yükseliş en fazla inşaat malzemeleri sektörünü etkilerken 2019 yılında inşaat sektöründe yüzde 10 ile 40 arasında küçülme bekleniyor. Kur Kaynaklı Küçülme Devam Ediyor!Sözcü Gazetesi tarafından yapılan habere göre inşaat malzemeleri sektöründe daralma bekleniyor. Dün konu hakkında basın mensuplarına özel bir toplantı düzenleyen Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, dolar kurunda yaşanan yükseliş nedeni ile ithal hammaddelerde yüzde 50 oranında artış yaşandığını söyledi. Boya fiyatları yaşanan artıştan direkt olarak etkilenirken yaşanan bu artışın sadece yüzde 20'sinin boya fiyatlarına zam olarak yansıtıldığı geri kalan yüzde 30'luk bölümünde sektöre yansıtıldığını belirten Akbaş “2018'den bu yana yüzde 50-60 maliyet artışı var, kur kaynaklı. Burada ikame ürün ve verimlilik çalışması yapıldı. Yerli hammadde dönüşüm imkanı olanlar yerliye döndü. Bu maliyet artışlarının yüzde 20'sini tüketici yüzde 30'unu ise şirket ödedi. Boyanın reçete maliyetinin yüzde 90'ı ithal hammadden kaynaklıdır” dedi. Yeni İnşaatlar Azalda, Proje Metrekareleri Düştü! Düşen konut satışları sonrasında yeni inşaatların azaldığını ve projede üretilen konutların metrekarelerinin düştüğünü belirten Akbaş yaşanan tüm bu olumsuzluklar nedeni ile inşaat malzemeleri sektöründe de daralmanın hızlandığını söyledi. İnşaatların ana malzemeleri arasında yer alan çimento, tuğla, kum inşaat demiri gibi ürünlerde yüzde 40 daralma yaşanacağını söylerken boya gibi ürünlerin yenilenme amacı ile de kullanıldığı için bu alandaki küçülmenin yüzde 10 ile sınırlı kalmasını beklediklerini belirtti. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@