2020 Yetim Maaşı Ne Kadar? Dul Yetim Aylığı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

​​​​​​​Dul ve yetim aylıklarının ödenmesi sosyal devlet ilkesinin gereği olarak görülmektedir. Ekonomik açıdan kendine bakamayacak kişilerin devlet tarafından belli şartlar dahilinde desteklenmesi mümkündür. Bunun için de dul ve yetişim maaşı gibi maaşlar öngörülmüştür. 2020 yetim maaşı ne kadar sorusunun cevabı detaylı olarak haberimizde ele alınmıştır.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 07.03.2020 - 08:31 15.07.2021 - 00:09 Emlak 365

​​​​​​​Dul ve yetim aylıklarının ödenmesi sosyal devlet ilkesinin gereği olarak görülmektedir. Ekonomik açıdan kendine bakamayacak kişilerin devlet tarafından belli şartlar dahilinde desteklenmesi mümkündür. Bunun için de dul ve yetişim maaşı gibi maaşlar öngörülmüştür. 2020 yetim maaşı ne kadar sorusunun cevabı detaylı olarak haberimizde ele alınmıştır.

Bu tip maaşların güncellenmesinde asgari ücret düzeyi ve ülkedeki gelişmeler önem taşımaktadır. Dul ve yetim maaşlarının verilmesinde kişilerin cinsiyeti ve kardeş sayısı gibi durumlar önem taşımaktadır.Dul Yetim Aylığı Ne Kadar?Dul veya yetim aylığı alan kişiler için yeni ücret belirlemeleri yapıldı. Bu maaşların belirlenmesinde ülkenin ekonomik ve sosyal şartları göz önünde bulunduruluyor. Eşi vefat eden kadınların da ya babası vefat eden çocukların bu aylığa hak kazanması mümkün. Yetim aylığı ne kadar sorusunun cevabı 2020 yılı için 293 TL olarak belirlendi. Bu maaşın verilmesinde kız çocuklarının evlenmesi ve sigortalı olmaması dikkate alınıyor. Erkek çocuklarına ise bu maaş üniversitede okumaları halinde 25 yaşına kadar veriliyor.2020 yılı itibarıyla dul ve yetim maaşlarına Ocak ayı itibariyle zam geldi. Buna göre, dul aylığı 551 TL'den, 587 TL'ye yükseldi. Yetim aylığı için ödenen ücret ise 293 TL'ye ulaştı.Dul Ve Yetim Aylığında Yeni DönemDul ve yetim aylığı alan kişilerin 2020 yılında yeni düzenlemelere tabi tutulacağı beklenmektedir. Bu düzenlemeler maaşın belirlenmesinden şartların değişmesine kadar farklılıklar göstermektedir. Yetim aylığı şartları kız ve erkek çocukları için değişiklik göstermektedir. Erkek çocukların yetim aylığına hak kazanmalarında yaş ve okuma şartı önemlidir. Yetim aylığında şartlar belirlenirken erkek çocukların 18 yaşa kadar alacağı öngörülmüştür. Orta öğrenim durumu söz konusu ise bu yaş 20 olmaktadır. Ayrıca yüksek öğrenim gören çocukların yetim maaşı ise 25 yaşına kadar verilmektedir. Ancak 25 yaşından sonra erkek çocuklarına yetim maaşı verilmemektedir. Bu durum kız çocukları için geçerli değildir. Kız çocukları evlenmediği ve sigorta yaptırmadığı sürece yetim aylığı alabilmektedir.Yetim Maaşı 2020 Ne Kadar Olacak?Yetim maaşının 2020 yılında ne kadar olacağı merak edilmekteydi. Bu tartışmalar kısa süre önce sona erdi. Artık 2020 yılı ile birlikte yetim maaşı alan kişiler 293 TL alacaktır. Yetim maaşı alan kişilerin bu maaşı almasında hem anne hem baba ölmüşse çocuğa %50 oranında maaş bağlanacaktır. 2020yet yılında yetim maaşı belirlenirken annenin de sağ olup olmaması durumun değişmesinde rol oynamaktadır.

Yetim Aylığı İçin BaşvuruYetim aylığı için başvuru yapacak olan kişilerin gerekli evrakları toplaması gerekmektedir. Yetim aylığına başvuru işlemlerigerçekleştirilirken istenen belgeler şu şekildedir:
  1. 3 adet fotoğraf

  2. Başvuru dilekçesi

  3. Vukuatlı nüfus kayıt örneği

  4. İlgili sigortalıya ait ölüm belgesi

  5. Erkek çocuklar için öğrenci belgesi

  6. Kimlik araştırma belgesiYetim aylığına başvuruda bulunmak için bu belgelerin hepsine sahip olmak gereklidir. Bu belgelerle birlikte Sosyal Güvenlik kurumuna başvuruda bulunacaktır. Kuruma başvuru yapılırken bizzat kuruma gitmek de mümkündür, internet üzerinden başvuru yapmak da.Yetim Aylığı E-Devlet BaşvuruYetim aylığına başvuru yapmak isteyen kişilerin mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmesine gerek yoktur. Bu işlem için e-Devlet’le başvuru yapmak da yeterlidir. Yetim aylığı e-devlet üzerinden başvuru yapılabilen maaş türlerinden biridir. Bu işlem için öncelikle e-Devlet şifresine sahip olmak gereklidir. Ardından şifre ve TC kimlik numarası ile sisteme giriş yapılır. Sisteme giriş yapıldıktan sonra arama motoruna yetim aylığı yazılmalıdır. Çıkan sonuçlar neticesinde yetim aylığına başvuru ekranı açılacaktır.İstenen belgelerin burada yer alan forma doldurulması gereklidir. Bu işlem belgelerin önceden hazır bulunması ya da e-Devlet’ten temin edilmesi gerekmektedir.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@