2020 Yılında Devlet İlk Defa Ev Alacaklara 30 Bin TL Hibe Para, Kiracılara 1.150 Lira Kira Desteği Parası Verecek!

İlk defa ev alacaklara devlet desteği 2020 yılında 30 bin liraya yükseldi. Ev alamayan kiracılara da devlet kira desteği yardımı sağlarken yine kentsel dönüşüm kira yardımı olarak 1.150 lira para ödemesi yapılıyor.

EMLAK HABERLERİ 11.02.2020 - 17:00 15.07.2021 - 00:10

İlk defa ev alacaklara devlet desteği 2020 yılında 30 bin liraya yükseldi. Ev alamayan kiracılara da devlet kira desteği yardımı sağlarken yine kentsel dönüşüm kira yardımı olarak 1.150 lira para ödemesi yapılıyor.

2020 yılında devlet tarafından ev alacak kişilere ödenecek olan hibe para desteği yükseltildi. Bu rakama ek olarak kentsel dönüşüm kira yardımı desteği ve sosyal yardımlaşma dernekleri tarafından da dar gelirli ailelere kira desteği yardımı sağlanıyor. İLK DEFA EV ALACAKLARA DEVLET DESTEĞİ 2020İlk kez ev alacaklara devletten hibe para desteği yeni yılda yükseldi. Yapılan yeni düzenleme ile beraber bankalarda konut hesabı açarak para biriktiren kişilere biriktirmiş oldukları paraya ek olarak ev almak istedikleri zamanda devlet tarafından 30 bin lira karşılıksız hibe desteği sağlanacak. Devletten 30 bin lira hibe para desteği almak isteyen kişiler ilk olarak konut hesabı olan bankalar üzerinden şahsen başvuruda bulunacak ve hesap açacak. Ardından en az 3 sene boyunca aylık düzenli olmak şartı ile para biriktirecek. Bu sürenin sona ermesinin ardından konut hesabı açan kişilerin hesaplarında biriken paraya karşılık olarak belirlenecek tutarda konut teşviki ödenecek. En az 36 ay ila 47 Ay arasında para biriktiren kişilere 2020 yılı konut hesabı devlet ödemesi teşvik parası  24 Bin 742 Lira 48-59 Ay arasında para biriktiren kişilere 2020 yılı konut hesabı devlet ödemesi teşvik parası 26 Bin 645,20 Lira 60 Ay arasında para biriktiren kişilere 2020 yılı konut hesabı devlet ödemesi teşvik parası 30 Bin 333 Lira lira olarak ödenecek. VALİLİK VE BELEDİYEDEN KİRA YARDIMI NE KADAR, NASIL ALINIR, BAŞVURU NASIL YAPILIR?Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelerin ödeme zorluğu yaşaması durumunda düzenli kira yardımı ödemesi yapmaktadır. Aile Bakanlığı tarafından sağlanan kira yardımı ödemeleri tüm vatandaşlara yöneliktir ve maddi durumlara göre yapılır. Maddi durumu kötü olan ve kirasını ödeyemeyecek seviyede olan vatandaşlara yapılan kira yardımı ödemeleri ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla ödenir. Aile Bakanlığı kira yardımı ödemelerinden faydalanmak için vatandaşların sağlamaları gereken şartlar bulunuyor. Bu şartlar arasında,"ailenin maddi olarak zor durumda olması. başvuru yapacak kişinin üzerinde herhangi bir gayrimenkul, arsa, ev, arazi gibi mal olmaması, yine başvuru yapacak kişinin SGK'lı olarak herhangi bir işyerinde çalışmıyor olması, sosyal güvencesinin bulunmaması " koşulları bulunuyor. Bu şartları taşıyan ve kiramı ödeyemiyorum diyen herkes yaşadıkları yerlede bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ve belediyelerin sosyal yardımlaşma bölümlerine başvuruda bulunma hakkına sahiptir. KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI 2020 NE KADAR OLDU?Kentsel dönüşüm kira yardımı güncellemesi Mayıs ayında yapılacak. Bu nedenle Mayıs ayına kadar kentsel dönüşüm kira yardımı tutarı en düşük 715 lira olarak uygulanırken en yüksek 1.150 lira olarak ödenmeye devam edecek. 

Söz konusu kira yardımı rakamını almak isteyen kişilerin evlerinin riskli yapı kapsamına alınarak yıkılmış olması yani kentsel dönüşüm kapsamına alınmış olması şartı bulunmaktadır. EMLAK365.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ...Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@