2020 Yılında Uygulanacak Olan Konaklama ve Lüks Konut Vergisi Oranları

Mecliste kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunulan düzenlemelerden olan konaklama vergisi ile lüks konut vergisi Resmi Gazete'de yayımlandı. İşte lüks konut ve konaklama vergisinin detayları.

EMLAK HABERLERİ 10.12.2019 - 00:30 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Mecliste kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunulan düzenlemelerden olan konaklama vergisi ile lüks konut vergisi Resmi Gazete'de yayımlandı. İşte lüks konut ve konaklama vergisinin detayları.

Yeni vergilere ilişkin düzenleme kapsamında TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen konular arasında Konaklama Vergisi ve Lüks Konut Vergisi bulunuyordu. LÜKS KONUT VE KONAKLAMA VERGİSİ RESMİ GAZETE'DEAK Parti tarafından hazırlanan ve TBMM'de görüşülen lüks konut vergisi ile konaklama vergisinde detaylar belli oldu. Bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair yayımlanan 7194 sayılı kanunda bu vergilere dair düzenlemeler yer aldı. Bu kapsamda söz konusu iki vergi için ödenecek tutarlar, oranlar netlik kazandı. Konaklama VergisiResmi Gazete'de yer alan düzenlemeler ile konaklama vergisinde otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, misafirhane, kamping, dağ evi, yayla evi gibi konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmeti ile bu hizmetlere ek sunulan diğer hizmetler için vergi ödenecek. Bu yeni ek verginin ne kadar olacağına dair düzenlemeye göre; konaklama vergisi geceleme hizmeti bedeli üzerinden yüzde 2 oranında alınacak. Ayrıca ilk yıl yani 2020'de yüzde 1 olarak uygulanacak.Lüks Konut VergisiDijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanuna göre, 7194 sayılı kanunda yer alan lüks konut vergisi oranları şu şekilde;Resmi Gazete'de yer alan düzenlemeye göre değeri 5 milyon TL ile 7.5 milyon TL arası olankonutlardan yıllık yüzde 0.3, değeri 7.5 milyon ile 10 milyon TL arasında olan konutlardan yüzde 0.6 ve değeri 10 milyon TL ve üzeri olanlardan ise yıllık yüzde 1 oranında vergi alınacak. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@