2020'de Taşeron (Kamu) İşçilerine Eşit İşe Eşit Ücret Uygulaması

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçilerin 2020 yılından en büyük beklentisi eşit işe eşit ücret uygulaması.

GÜNDEM 02.01.2020 - 17:57 15.07.2021 - 00:11 SERHATMEDYA

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçilerin 2020 yılından en büyük beklentisi eşit işe eşit ücret uygulaması. Bu noktada işçiler çalıştıkları işyerinde kadrolu kamu işçileri ile eşit ücret almayı talep ediyorlar. Detaylar haberimizde.

Devlet birimlerinde görev yapan taşeron (kamu) işçilerinin talep ettikleri düzenlemelerden bir tanesi de eşit işe eşit ücret uygulaması. TAŞERON İŞÇİLER İÇİN EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET ÖDEMESİKHK ile kadroya alınan taşeron işçilerin maaşları ve almış oldukları zam oranları Çalışma Bakanlığı tarafından belirlenmişti. Kadroya alınma işlemlerinin ardından yapılan düzenlemelerle uygulanan sisteme göre maaşlara her 6 ayda bir yüzde 4 zam yapıldı. Taşeron işçilerin maaşları asgari ücret zam dönemlerinde asgari ücretin bile altında kaldı ve özel düzenlemeler ile asgari ücret seviyesine çekildi. Bu bağlamda maaş konusunda düzenleme talep eden taşeron işçilerin en önemli beklentisi ise eşit işe eşit ücret. Bu noktada aynı birimlerde aynı işlerde çalıştıkları kadrolu ama farklı statüde çalışan kamu işçileri ile farklı ücret alan işçiler bu farkın giderilmesini istiyor. Kadrolu kamu işçilerinin maaşlarının daha yüksek ve zam oranlarının da aynı şekilde daha fazla olduğunu ifade eden taşeron işçilerin bu taleplerinin 2020 yılı Haziran ayında yapılacak görüşmelerde dile getirilmesi bekleniyor. 2020 GÖRÜŞMELERİNDE ELE ALINMASI BEKLENİYORTaşeron işçilerin mali ve sosyal hakları adında 2020 yılında yapılacak görüşmelerde bu farklılığın dile getirilmesi bekleniyor. Ancak Çalışma Bakanlığı'nın sayıları 200 bini bulan kamu işçileri ile, sayısı 800 bin olan taşeron işçiler ile ilgili nasıl bir çalışma yapacağı merak konusu. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@