2020'deki Rekoru Bilen Uzman İsim Ons Altın İçin Tarih Verip 5.000 Dolar Tahmini Yaptı!

Altın piyasasında geçtiğimiz yıl meydana gelen rekor yükselişi bilen ünlü iş insanı şimdi de ons altın için 5 Bin Dolar tahmininde bulundu.

Finans 02.08.2021 - 15:22 02.08.2021 - 15:29 Engin Uzunoğlu

Dünya altın piyasasında yaşanan gelişmeler anı anına takip edilmeye devam ediliyor. Altın bir yatırım aracı olarak her dönem güven vermiştir. Bundan dolayı da sıkıntılı bir sürteçten geçilirken yatırımcılar altına olan ilgilkerini tamamen kesme yoluna başvurmuyorlar.

Dünyada büyük ekonomiler enflasyon riski ile karşı karşıya kalınca yatırımcılar kendilerini her ihtimale karşı bir güvenli liman arayışında buldular. Yüksek enflasyon ile varlıklarının erimesini istemeyen büyük yatırımcılar için altın piyasası oldukça cazip bir alan haline geldi. 

Normal şartlarda koronavirüs salgınının delta varyantı endişesi altın alımlarını rekor seviyelere çıkartması gerekiyordu. Ancak burada devreye kripto paralar girerek altın piyasasına bir darbe vurdu. Kripto paralardaki yüksek kazanç ihtimali büyük yatırımcıları cezbetmeye ve altın yatırımı yerine bu piyasaya girmelerine neden oldu. 

ALTIN FİYATLARI BEKLENEN SIÇRAYIŞI YAPAMADI

Altın fiyatlarına ilişkin ise yapılan değerlendirmelerde bir yükseliş trendinden bahsedilse de henüz bu aşamaya geçiş yapılamadı. Beklenen yükseliş gerçekleşmemesi yatırımcıların zarara uğramalarına neden olmasa da hedeflenen kazançları da elde edemeyincer altın yatırımı ikinci plana itildi. 

Altın yatırımı yapacak olanlar için çok kritik bir değerlendirme ise bugün geldi. Uluıslararası finans piyasalarına hakim olması ile tanınan Quadriga Igneo fonunun yöneticisi Diego Parilla altın fiyatlarına dair akıllara ziyan bir analiz yaptı. 

altın fiyatı tahmini

PİYASALAR ALTIN LEHİNE ŞEKİLLENİYOR

Merkez Bankalarının toplarlanma döneminde artık sıranın varlık alımlarını azaltma ve teşvikleri yavaş yavaş kesme sürecine geldiğini söyleyen  Quadriga Igneo bunun altın piyasası için bulunamayacak bir nimet olduğunu söyledi.

Altın fiyatlarının yeni bir zirve arayışına girmesine kesin gözüyle baktığını ifade eden  Quadriga Igneo, “Altın fiyatlarında yükseliş için gerekli olan tüm faktörlerin meydana geldiğini görüyoruz. Ulstra gevşek para politikalarının uzun vadeli tahribatı konusunda henüz kimsenin ciddi bir farkındalığı bulunmuyor. 

Düşük faiz oranları ve enlasyon riski bir varlık balonunun yaratılmasına neden oldu. Bu şartlarda merkez bankalarının normalleşmesinin kolay olacağını söylemek imkansız” dedi.

ONS ALTIN 5.000 DOLARI GEÇECEK TAHMİNİ

2016 yılında altın fiyatlarına yönelik bir tahmin yapan  Quadriga Igneo o dönem altın fiyatlarının 5 yıl içerisinde rekor seviyeye çıkacağını açıklamıştı. 2020 yılında ise bu rekor kırıldı ve ons altın kendisini 2.000 dolar seviyesinin üzerine attı. 

Ünlü fon yöneticisi  Quadriga Igneo yeni bir altın fiyatı tahmininde bulunarak, “Ons altın fiyatının 3-5 yıllık bir süreç içöerisinde 5.000 dolar seviyesini aşacağını göreceğiz. Altın piyasasına güvenen yatırımcılar tahminlerinin dahi ötesinde kar elde edebilecekler.” ifadelerini kullandı.

Not: Burada yer alan finansal değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Emlak365 bu yorumları yalnızca bilgilendirme amacıyla haberleştirmektedir. Bu ifadelerden yola çıkarak yatırım kararı alınmamalıdır. Emlak365 herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi vermemektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@