2021'de Daha Az Çimento İhraç Edilip Daha Çok İhracat Geliri Elde Edildi!

Türkiye çimento sektöründe iç satışların arttığı açıklandı. 2021 yılının Ocak – Ağustos döneminde iç piyasaya yapılan çimento satışlarında yüzde 16,1 oranında artış kaydedildi. 

Emlak Haberleri 15.11.2021 - 18:44 15.11.2021 - 18:44 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de inşaat sektörünün önemli gider kalemlerinden olan çimento ile alakalı olarak satış rakamları açıklandı. Türkiye'de çimento sektörünün çatı kuruluşu olan TÜRKÇİMENTO, 2021 yılının ilk 8 ayına ait satış rakamlarını açıkladı. Çimento sektörünün yüzde 94'ü TÜRKÇİMENTO tarafından temsil edilirken sektörel satış rakamları çok önemli verilerin kamuoyuna bildirilmesini sağladı. 

ÇİMENTO ÜRETİMİ VE İÇ SATIŞLAR ARTTI

2021 yılının ilk 8 aylık döneminde çimento üretimi bir önceki yılın aynı dönemine oranlar yüzde 14,8 oranında arttı. Ocak ile Ağustos ayı arasında Türkiye'de 20,2 milyon ton çimento üretimi yapıldı. Bu üretilen çimentonun büyük bir kısmı ise iç piyasada tükendi. 2020 yılının ilk 8 ayındaki rakamlara göre 2021 yılında iç piyasade çimento satışları yüzde 16,1 artarak 38,2 milyon ton oldu. 

TÜRKÇİMENTO tarafından yapılan son açıklamaya göre 2021 yılında çimento üretimi ve iç satıştaki yüksek seyrin devam ettiği bildirildi. Özellikle Ağustos ayında Türkiye'nin tüm bölgelerinde çimento satışlarında çok ciddi yükselmeler kaydedildi. 

İHRACAT MİKTARINDA AZALMA

Çimento sektöründe iç satışlar büyük bir memnuniyete neden olurken aynı olumlu veriler ihracat miktarında  yakalanamadı. İhracat değerinde artışlar meydana gelirken ihraç edilen çimento mikltarı buna ayak uyduramadı. Daha düşük miktarda çimento ihracatı yapılıp daha yüksek miktarda ihracat geliri elde edildi. TÜRKÇİMENTO tarafından yapılan açıklama yıl sonunda çimento ihracat gelirinin toplam 1,2 milyar dolar olması beklendiği ifade edildi. 

2021 yılında Ocak – Ekim döneminde çimento ihracatı değer bazında yüzde 11 oranında artarak 1 milyar dolara çıktı. Ancak ihraç edilen çimento miktarı ise yüzde 4 azalarak 26 milyon ton seviyesine geriledi. Yapılan ihracatın 16 milyon tonu çimento şeklindde, 10 milyon tonu da klinkerden meydana geldi. 

TÜRKÇİMENTO tarafından çimento sektörüne ilişkin bir de değerlendirme yapılarak enerji fiyatlarındaki oynaklık, enerji arzındaki sıkıntılar, tedarik zincirindeki aksamlar gibi nedenlerden dolayı çimento sektörünün olumsuz şekilde etkilenebileceği bildirildi. 

Çimento fiyatlarında meydana gelen fiyat artışları yıl içerisinde Türkiye'de inşaat sektöründe bir krize neden olmuştu. Bu kriz nedeniyle bazı müteahhit birlikleri tepki amaçlı inşaatları durdurma kararı alıp bunu da uygulamışlardı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@