2021'in İlk 4 Ayında Türkiye'de Kaç Gayrimenkul Satışı Yapıldı?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından 2021 yılının ilk 4 ayında satış işlemi yapılan gayrimenkul sayısı açıklandı. Gayrimenkul satışlarında en yüksek payın konut satışlarında olduğu bildirildi.

2021'in İlk 4 Ayında Türkiye'de Kaç Gayrimenkul Satışı Yapıldı?

Türkiye'de gayrimenkul satış rakamları belli oldu. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye'de 2021 yılının ilk dört ayı olan Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında toplam 851.612 gayrimenkul satışı gerçekleşti. Pandemi ortamında gerçekeleşen bu satışlar gayrimenkul sektöründe gelecek aylara dair umut doğmasını sağladı.

MART VE NİSAN AYLARI GAYRİMENKUL SATIŞ RAKAMLARI

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre Mart ayında Türkiye'de 269.902 gayrimenkul satışı yapıldı. Nisan ayında ise pandeminin de etkisiyle bir gerileme meydana geldi. Nisan 2021 gayrimenkul satış rakamı ise 216.604 olarak açıklandı. Yüzde 19 oranında azalan gayrimenkul satışları Nisan ayında gayrimenkul sektöründe panik yaşatsa da kısıtlamaların kalkması ve normalleşme döneminin başlaması ile gayrimenkul satışlarının hız kazanacağına inanılıyor.

Nisan ayında yaşanan yüzde 19'luk düşüşe rağmen Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün gayrimenkul satış işlemlerinden 1 milyar 554 milyon 428 bin 310 TL tapu harcı geliri elde ettiği açıklandı. Tapu harcı gelirlerinin de artmasına dair bir beklenti meydana geldi.

UCUZ MALİYETLİ KREDİ BEKLENTİSİ

Türkiye'de yılın ilk dört ayında 851.612 gayrimenkul satış işlemi yapıldı. Bu yıl gayrimenkul satışlarında bir önceki yıla oranla biraz gerileme olsa da sektör merakla normalleşme dönemini bekliyor. Geçtiğimiz yıl normalleşme döneminde özellikle konut satışları ucuz maliyetli kredi teşviği ile rekorlar kırmıştı. Benzer bir uygulama ile gayrimenkul satışlarının yine aynı seviyelere ulaşabileceği dile getirilmeye başlandı.

KONUT, ARSA, TARLA, İş YERİ SATIŞ RAKAMLARI!

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan gayrimenkul satışı ayrıntıları açıklamasında detaylar da belli oldu. Buna göre Türkiye'de yılın ilk dört ayında 345.232 konut satışı, 154.868 arsa satışı, 246.370 tarla satışı, 40.047 iş yeri satışı gerçekleşti.

Öte yandan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün yurt dışı temsilciliklerinden de gayrimenkul satışları yapıldı. Buna göre bu yol ile 2021'in ilk 4 ayında yurt dışı temsilciliklerinde 26 gayrimenkul satışı yapıldı.

SONRAKİ HABER