2022 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Hükümetin, İşçilerin ve Patronların Asgari Ücret Tahmini İle Zam Pazarlığı

Ocakta asgari ücret ne kadar olacak 2022 soruları yanıt ararken zam pazarlığı bu sene çok daha erken başladı. Normalda Aralık ayında başlayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri öncesi tahminler

Finans 27.10.2021 - 09:47 27.10.2021 - 09:48 Gülcan Özer

2022 asgari ücret tablosu büyük bir merakla yakından takip edilirken patronların, işçilerin ve işverenlerin asgari ücret zam pazarlığı başladı. Normalde Aralık ayında kurulan pazarlık masası bu sefer erkenden kurulurken tarafların açıklamaları peş peşe geldi. 

İşçiler ekonomik krizi ve enflasyonda yaşanan yükselişi gerekçe göstererek bu sene çok daha yüksek bir zam talep ederken işverenler ise ekonomik krizin getirdiği yeni yükler ile hükümetten asgari ücrete destek vermesini talep etti. Hükümet ise yapılan açıklamalar ile işçilerin enflasyona ezdirilmeyeceği vurgusunu tekrarladı. Peki, asgari ücret ne kadar olacak, 2022 de asgari ücret ne kadar olur, asgari ücrete ne kadar zam gelecek, en yüksek ve en düşük kaç TL olabilir?

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU GÖRÜŞMELERİ NE ZAMAN, 2022 ASGARİ ÜCRET MAAŞI ZAMMI HANGİ TARİHTE BELLİ OLUR?

2022 asgari ücret zam pazarlığı görüşmeleri için asgari ücret tespit komisyonu toplanacak. Şu anda yapılan resmi bir açıklama bulunmazken rutin takvime göre Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2022 görüşmeleri Aralık ayı içerisinde yapılacak. 

asgari ücrete ne kadar zam gelir

Daha önceki senelerde ilk toplantı Aralık ayının ilk ya da en geç 2. haftası içerisinde yapılırken toplam 3 toplantı yapılacak. İşçi sendikası ev sahipliğinde ilk toplantı yapılırken ikinci toplantı ise işveren sendikası ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Taraflar son olarak hükümetin ev sahipliğinde 3. toplantı ile bir araya gelecek. Ardından ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından 4. toplantı kapsamında bir basın toplantısı yapılarak asgari ücret zam oranı ilan edilecek.

2022 de asgari ücret ne kadar olur

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM GELECEK, 2022 DE ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLUR?

Milyonlar nefesini tuttu, herkes bu rakamı beklemeye başladı. İşçi sendikaları tarafından yapılan açıklama ile "son 45 yılın en yüksek zammı" rakamı olarak beklenti ifaede edilirken işverenler yani patronların ise zam beklentisi yüzde 30 olarak ilan edildi. 

Sabah Gazetesi Ekonomi Yazarı Dilek Güngör ise hükümetin enflasyon nedeni ile bu sene tüm gelirlerinden feragat ederek daha yüksek bir zam yapması gerektiğini belirterek asgari ücretin en az 3 bin 600 TL olması gerektiğini savundu. Fatih Altaylı tarafından kaleme alınan yazıda ise patronların asgari ücrete ortalama yüzde 30 zam beklediğini belirterek 847,50 liralık zam ile asgari ücretin  3 bin 672,50 TL olabileceğini dile getirmişti. 

Asgari ücretten vergiler kaldırılsın tezinin kabul görmesi durumunda ise hem kaldırılan verginin ilavesi hem de yüzde 20 oranında enflasyon zammı gelmesi halinde ise 2022 asgari ücret tutarı 4 bin 141 TL olarak hesaplanıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@