2022 Asgari Ücret Tablosu ile Hükümetin Zam Teklifi Basına Sızdırıldı! Seçim Hamlesi ile Katmerli Zam Yolda

2022 asgari ücret tablosu için tahminler açıklandı! Asgari ücret 2022 ne zaman açıklanacak, asgari ücret 2022 ne kadar olacak son dakika, asgari ücret tahmini ne kadar olur? Asgari ücret tahminleri!

Finans 29.10.2021 - 09:49 29.10.2021 - 09:54 Gülcan Özer

2023 seçimleri öncesi yükselen enflasyon ve dolar kuru ile gelen zamlar vatandaşı geçim sıkıntısına düşürürken son anketlerde oy oranı düşüş gösteren AK Parti'den asgari ücret hamlesi geldi. Pandeminin olumsuz etkileri ile tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ekonomik sorunlar baş göstermişti. 

Gelen zam yağmuru sonrası vatandaş büyük bir geçim sıkıntısı yaşamaya başlarken 2022 asgari ücret tablosu daha da büyük önem kazandı. Cumhur ittifakının ortağı olan MHP tarafından atılan adım kulislerde büyük heyecan yaratırken hükümetin masasında olan asgari ücret 2022 net maaş rakamı basına sızdırıldı. 

ASGARİ ÜCRET 2022 NE KADAR OLACAK SON DAKİKA?

Milyonlarlarca asgari ücretli çalşan ve ailesi kadar asgari ücret zammına göre yeni maaşları hesaplanacak olan özel sektör çalışanları da açıklanacak olan zamlı rakamları beklemeye başlamıştı. Süreçte flaş bir hamle iktidar ortağı olan MHP tarafından atıldı. MHP asgari ücretten alınan tüm vergilerin kaldırılmasını talep etti. 

Böylelikle asgari ücrete yapılacak olan zamma ek olarak vergilerin de vatandaşın cebinde kalması sayesinde asgari ücrete katmerli zam yapılmış olacak. 

asgari ücret hesaplama 2022

İŞVERENLERİN, PATRONLARIN ASGARİ ÜCRET 2022 ZAM TEKLİFİ NE KADAR?

2022 asgari ücret zammı için yavaş yavaş tarafların ilk teklifleri de belli olmaya başladı. Habertürk Gazetesi yazarı Fatih Altaylı sanayiciler ile yapmış olduğu toplantıda patronların 2022 asgari ücret zam teklifi rakamının yüzde 30 zam olarak duyurmuştu. 

Patronlar 2022 asgari ücret tablosu için en fazla yüzde 30 oranında zam beklediklerini ancak bu oranın şu anda ekonomik olarak karşılanamayacağını ve pek çok kişinin işçi çıkarabileceğini dile getirdi. Asgari ücrete yüzde 30 zam gelirse 2022 net asgari ücret maaşı 3 bin 672,50 TL olacak. 

asgari ücret tablosu 2022

İŞÇİ SENDİKALARI TÜRKİŞ, HAKİŞ 2022 ASGARİ ÜCRET BEKLENTİSİ TAHMİNİ NE KADAR?

Türk İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay "işçinin yüzünü güldürecek" bir anlaşma imzalayacaklarını belirterek asgari ücretin 45 senedir belirlendiğini ve bu sene açıklanacak zammın 45 seneye bedel olacağını dile getirmişti. 

Sokak röportajlarında ise vatandaşlar asgari ücretin en az 4 bin TL olması konusunda ortak noktada buluşmuş gibi göründü. 

2022 asgari ücret zam teklifi mhp

HÜKÜMETİN ZAM TEKLİFİ SIZDIRILDI İDDİASI! 

Hükümetin maaş teklifi hakkında ise siyaset kulislerinde ortaya atılan son iddia da ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Lideri Bahçeli'nin asgari ücretten vergilerin kaldırılmasını konuştuğu belirtildi. Asgari ücrete patronlar ile anlaşılarak yüzde 20 oranında zam yapılacak. 

Böylelikle işten çıkarma krizi engellenecek ve istihdam korunacak. 2 bin 825 TL olan asgari ücret yüzde 20 zam oranı ile 3  bin 390 liraya çıkarılacak. Asgari ücretten kesilen vergilerin kaldırılması ile işçilerin cebine 751,60 TL daha girecek ve zamlı asgari ücret tablosu 2022 olarak rakam ceplere 4 bin 141 TL olarak yansıyacak.

asgari ücret vergi kesintisi

ASGARİ ÜCRET 2022 NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Asgari ücret tespit komisyonu görüşmeleri Aralık ayında başlayacak. Aralık ayının  son haftasına kadar komisyon 3 toplantı yapacak ve Aralık ayı sona ermeden 2022 asgari ücret zam oranı ve net maaş rakamları ilan edilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@