2022 Asgari Ücret Zammı İçin Son Dakika Gelişmesi: Vergi Düzenlemesi Mecliste! Asgari Ücret 5 Bin TL Mi Olacak?

2022 asgari ücret zam görüşmeleri devam ederken son dakika gelişmesi az önce duyuruldu. Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi meclise sunuldu.

Finans 17.11.2021 - 15:12 17.11.2021 - 15:12 Gülcan Özer

Enflasyonda yaşanan yükseliş en çok dar gelirli vatandaşları etkilerken süreçte asgari ücretli çalışanlar büyük bir geçim derdine düşmüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda çalışanların enflasyona ezdirilmeyeceği vurgusu öne çıkmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise yapmış olduğu 2022 asgari ücret zammı görüşmeleri öncesinde gelir vergisi müjdesi vermişti. 

Yapılan açıklamalarda asgari ücretlilerden yapılan vergi kesintileri için yasal düzenleme yapılarak enflasyon zammına ek olarak asgari ücrette iyileştirme hamlesi duyurulmuştu. Peş peşe gelen açıklamalar milyonlarca asgari ücretli çalışan ve ailesinde heyecan yaratırken 2022 asgari ücret maaşı için 4 bin TL rakamı telaffuz edilmeye başlanmıştı. 

GELİR VERGİSİ KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ MECLİSE SUNULDU! 

İktidar partisi olan AK Parti ile Cumhur İttifakı olan MHP tarafından yapılan açıklamalar heyecan yaratmaya devam ederken muhalefet partilerinden de 2022 asgari ücret zammı için son dakika hamlesi geldi. Ağrı Milletvekili Abdullah Koç tarafından meclise sunulan Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile rekor zam talebi gündeme bomba gibi düştü. 

asgari ücret kanun teklfi mecliste

Verilen kanun teklifinde "asgari ücret ile diğer işçi ücretlerinin asgari ücrete kadar olan kısmının gelir ve damga vergisinden istisna tutulması, gelir vergisine tabi birinci ve ikinci dilimde yer alan gelirlerin vergilendirme oranının sırasıyla yüzde 7.5 ve yüzde 10'a düşürülmesi, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun belirleyeceği asgari ücretin 5000 TL'den az olmaması, işçilerin prime esas kazançlarının asgari ücrete kadar olan kısımları üzerinden hesaplanacak prim tutarlarının Hazinece karşılanması" talep edildi. 

2022 asgari ücret kanun tekilfi

2022 ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN AÇIKLANACAK, ASGARİ ÜCRET 2022 VERGİ KALKIYOR MU?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yapmış olduğu açıklama ile asgari ücret vergi düzenlemesi hakkında çalışmalara başladıklarını duyurmuştu. Yapılan düzenleme ile asgari ücretten gelir vergisi kesintisi tutarının kaldırılabileceği belirtilirken bu da asgari ücretin otomatik olarak yüzde 15 oranında artması anlamına geliyor. Asgari ücret görüşmeleri 2022 Aralık ayının en geç 2. hatfası içerisinde başlayacak ve yeni zamlı asgari ücret maaşı tutarı ise en geç Aralık ayının son haftası içerisinde ilan edilecek. 

asgari ücret kaç tl olacak

2022 ASGARİ ÜCRET 4000 TL Mİ OLACAK, 5000 LİRA OLUR MU?

Asgari ücret için konuşulan çok sayıda rakam bulunurken meclise sunulan kanun teklifinde bu rakamın en az 5 bin TL olması talep edildi. Yapılan kulis çalışmalarına göre en düşük asgari ücretin 3 bin 500 TL olacağı, gelir vergisi düzenlemesi ile bu rakamın yüzde 20 enflasyon farkı ve Cumhurbaşkanı jesti ile 4 bin liraya tamamlanabileceği belirtiliyor. Asgari ücret tespit komisyonu görüşmeleri sonrasında Aralık ayının sonuna kadar zamlı asgari ücret maaşı için belirlenecek olan kesin rakam Çalışma Bakanlığı tarafından ilan edilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@