2022 LGS Tercihleri e- Okul Nasıl Yapılır, Tercihler Ne Zaman Bitecek?

2022 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) tercih süreci bugün itibariyle başladı. 2022 LGS tercihleri nereden, nasıl yapılır, tercih işlemleri ne zaman sona erecek? e-Okul LGS tercih ekranı ve tercih kılavuzu

2022 LGS Tercihleri e- Okul Nasıl Yapılır, Tercihler Ne Zaman Bitecek?

Öğrencilerin merakla beklediği Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2022 tercih süreci 4 Temmuz 2022 itibariyle başladı. Tercih kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlandı. Tercih yapacak öğrenciler ve aileleri 2022 LGS tercihlerinin nasıl yapılacağını merak ediliyor. 2022 LGS tercihleri nereden ve nasıl yapılacak, tercihler ne zaman sona erecek?

2022 LGS TERCİH KILAVUZU İLE TERCİH SÜRECİ BAŞLADI

2022 LGS tercihleri 4 Temmuz 2022 Pazartesi günü başladı ve 20 Temmuz 2022 Pazartesi günü sona erecek. İlk olarak tercih işlemleri Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar alanından yapılacak. Öğrenciler en fazla 5 okulu tercih edebilecek. Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar için en fazla 10, Pansiyonlu Okullar için en az fazla 5 olmak üzere toplam 20 okul tercih edilebilecek.

2022 lgs tercihleri nasıl yapılacak

2022 LGS TERCİHLERİ NEREDEN VE NASIL YAPILACAK?

Tercih işlemleri öğrenci ve veliler tarafından https://e-okul.meb.gov.tr adresi üzerinden ya da herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılacak. Tercihler yapıldıktan sonra ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak. Tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih etmek zorunda. Bu ekrandan tercih yapmayan öğrencilere, Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar için tercih ekranı açılmayacak.

e okul lgs tercihi nasıl yapılır

Öğrenciler; Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 ayrı grupta tercih yapma hakkına sahip olacak. Merkezî Sınava girmeyen öğrenciler ise sadece Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 grupta tercih yapma hakkına sahip olacak.

2022 LGS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

20 Temmuz 2022 tarihinde tercih sürecinin sona ermesinin ardından 2022 LGS tercih sonuçları www.meb.gov.tr adresi üzerinden 25 Temmuz 2022 tarihinde açıklanacak.