2022 Resmi Tatil Kaç Gün? Resmi Tatillerde Seyahat Edebileceğiniz Rotalar!

Çalışanların ve öğrencilerin her yıl heyecanla beklediği resmi tatil günleri belli oldu. Bu yıl toplam 15 gün olan resmi tatillerde seyahat edebileceğiniz rotaları sizler için araştırarak derledik.

Gezi / Seyahat Rehberi 20.01.2022 - 11:02 20.01.2022 - 11:03 Büşra Uluşen

2022 yılına girilmesiyle birlikte ilk araştırılan konulardan biri resmi tatiller oluyor. Resmi tatiller her yıl olduğu gibi 2022 yılında da aynı şekilde geçerli olacak. Resmi tatiller içerisinde milli bayramlar, dini bayramlar, yılbaşı, demokrasi ve milli birlik günü ile emek ve dayanışma günü yer alıyor. 

Bu yazımızda birlikte hem resmi tatillere göz atalım hem de resmi tatillerde yapabileceğiniz etkinliklere...

23 NİSAN 2022 ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

Yılbaşından sonraki ikinci resmi tatil olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen, hem bağımsızlık hem de çocuk bayramı olarak kutlanmaktadır.

23 Nisan tarihi bu yıl Cumartesi gününe denk geliyor. Okullarda yapılacak resmi törenin ardından çocuklarıyla birlikte vakit geçirmek isteyenler için birbirinden farklı seçenekler bulunuyor. İstanbul'da yaşayanlar 23 Nisan Cumartesi gününü Abant Tabiat Parkı, Sapanca, Ormanya ve Yedigöller gibi rotalar 1 günlük tatiliniz için ideal olabilir. 

İzmir bölgesinde yaşayanlar çocuklarıyla birlikte Oyuncak Müzsi, Matematik Köyü, Doğal Yaşam Parkı ya da Spil Dağı'na İzmir gezisi gerçekleştirebilirler. 

Ankara'da yaşayanlar ise Eymir Gölü, Altınköy Açık Hava Müzesi gibi yerleri ziyaret edebilirler. 

resmitatil

1 MAYIS 2022 EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ

Yakın süreçte resmi tatil edilen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ya da bir diğer adıyla İşçi Bayramı bu yıl Pazar gününe denk geliyor. Aynı zamanda 1 Mayıs Ramazan Bayramı'nın da arefe günü. 1 Mayıs her ne kadar hafta sonuna denk gelse de onu takip eden Ramazan Bayramı sayesinde 4 günlük bir tatil planı oluşturabilirsiniz.

RAMAZAN BAYRAMI 1,2,3,4 MAYIS 2022

2022 yılında Emek ve Dayanışma gününün hemen ardından Ramazan Bayramı geliyor. Ramazan Bayramı 2 Mayıs 2022 Pazartesi, 3 Mayıs 2022 Salı ve 4 Mayıs 2022 Çarşamba günlerini kapsıyor. Ayrıca 1 Mayıs da arefe günü oluyor. 

Ramazan bayramı bu yıl tam bahara denk gelmesiyle tatil planlarını da beraberinde getiriyor. 4 günlük bayram tatilinde sevdiklerinizle kısa bir yaza başlangıç tatili yapabilirsiniz, aynı zamanda bayramı bayram olarak değerlendirmek isteyenler sevdiklerine ev ziyareti yaparak bu tatili geçirebilir. 4 günlük tatilde iş, okul ve şehir hayatı stresinden uzaklaşmak için doğa ile iç içe olan bungalov evlerini tercih edebilirsiniz.

resmi tatil1

19 MAYIS 2022 - ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı bu yıl Perşembe gününe geliyor. Hafta sonu çalışmayanlar cuma günü için izin alarak 19 mayıs tatillerini 4 güne çıkarabilirler. Bu 4 günlük tatilde de hazır tam bahar gelişken Kapadokya'ya gidebilirsiniz. Kapadokya'nın en güzel olduğu mevsimlerden biridir Bahar. 

resmi tatil2

KURBAN BAYRAMI 8-9-10-11-12 TEMMUZ 2022

Dini bayramlardan bir diğeri olan Kurban Bayramı bu yıl Cumartesi gününden itibaren başlıyor. Kurban Bayramı 8 Temmuz Cuma (Arefe/yarım gün), 9 Temmuz Cumartesi, 10 Temmuz Pazar, 11 Temmuz Pazartesi ve 12 Temmuz Salı günlerini kapsıyor. 

Kurban bayramı tatilini daha da uzatmak için cuma günü izin alarak yola çıkmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca bayramdan 4 gün sonraki bir diğer resmi tatil olan 15 Temmuz'u da bu tatille birleştirerek yaklaşık 11 günlük bir yaz tatili geçirebilirsiniz. Yılın bu dönemi tam bir yaz tatili sezonu olduğu için yılın tüm yorgunluğunu her şey dahil otellerde geçirerek, denizin ve eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

resmi tatil5

15 TEMMUZ 2022 DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ

2022 yılı, resmi tatiller açısından oldukça bereketli bir yıl. Eğer kurban bayramı tatilini 15 temmuz tatiliyle birleştiremediyseniz üzülmeyin. 15 Temmuz bu yıl cuma gününe denk geliyor ve sizler perşembe akşamından yola çıkarak 3 günlük haftasonu kaçamağı yapabilirsiniz. 3 günlük tatilde günü birlik gezileri tercih edebilir ya da kamp yapmayı deneyebilirsiniz.

resmi tatil3

30 AĞUSTOS 2022 ZAFER BAYRAMI

30 Ağustos tarihi bu yıl Salı gününe denk geliyor. Pazartesi günü izin alarak zafer bayramı tatilinizi 4 güne çıkarabilirsiniz. Bu dönemde hâlâ yaz sezonu devam ettiği için 4 günlük kaçamakla Dikili plajları, Ormanlı Köyü, Akvaryum Koyu, Adrasan, Alaçatı, Ayvalık, Heybeliada gibi rotalara seyahat edebilirsiniz.

resmi tatil6

29 EKİM 2022 CUMHURİYET BAYRAMI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bu yıl Cumartesi günü kutlanacak. Cumhuriyetimizin kuruluşunun yıl dönümü olan bu günde Ankara'da yaşayanların tercihi Anıtkabir'i ziyaret etmek olabilir. Diğer illerde yaşayanlar ise hafta sonuna gelen bu resmi tatili yakın çevredeki bölgelere giderek geçirebilirler. resmi tatil8

31 ARALIK 2022 YILBAŞI

resmi tatil9

Yılın son günü olan yılbaşı bu yıl yine hafta sonuna denk geliyor. 2023 yılına gireceğimiz cumartesi gecesinde çeşitli etkinliklere katılarak yılbaşı akşamını unutulmaz bir anıya dönüştürebilirsiniz. Genellikle kar yağışının olduğu yılbaşı gününde kayak merkezlerine küçük bir kaçamak yaparak yeni yıla orada girebilirsiniz. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@