2022'de Asgari Ücret Kaç TL Olur? İki Ayrı Ekonomistten Dikkat Çeken Asgari Ücret Zammı Değerlendirmesi!

Türkiye'nin iki ünlü ekonomisti “asgari ücret ne kadar olur” sorusuna yanıt verdiler. 2022'de asgari ücret ne kadar olacak? 

Finans 10.11.2021 - 20:59 10.11.2021 - 20:59 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de son günlerde vatandaşın en önemli gündem maddesi asgari ücrete yapılacak zam oldu. Milyonlarca asgari ücretli çalışan geçin sıkıntılarına biraz olsun son verebilecek asgari ücret zammının ne kadar olabileceğini tartışmaya başladılar. Asgari ücret belirlenirken işçi, işveren ve kamu taraflarından her gün ayrı bir açıklama geliyor. Hatta asgari ücret için rakam verenler bile var. Ancak nihai rakam Aralık ayında asgari ücret tespit komisyonunun yapacağı 3 toplantının ardından netleşecek. 

2022'DE ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLUR?

Asgari ücret ile alakalı olarak yaşanan tartışmalara bazı ekonomistler de katıldılar. Türkiye'nin iki ayrı ekonomisti asgari ücret ile alakalı değerlendirmelerini yaparak 2022'de asgari ücretin ne kadar olabileceğini, asgari ücrete ne gibi iyileştirmeler yapılabileceğini yorumladılar. Peki 2022'de asgari ücret ne kadar olur? 

ASGARİ ÜCRET ZAMMINDA 4 BİN TL ÜST SINIR!

Asgari ücret ile alakalı olarak değerlendirmesini yapan Hakan Güldağ, “Ekonomide enflasyon indirilmeden faiz indirimleri yapılması bazı dengesizlikler yarattı. Piyasada herkes enflasyonun yüzde 20'nin üzerine çıkacağında hemfikir. Asgari ücret ile alakalı olarak benim aldığım bilgilere göre 3.500 TL'nin altında kalan bir zam yapılmayacak. Ekonomi yönetimi 2022'de asgari ücretin 3.500 TL ile 4.000 TL arasında belirlenmesine dair görüşmeler yapıyor. Bundan dolayı da asgari ücret 3.500 TL'yi düşmez ama 4 Bin TL'yi de geçmez.” dedi. 

DOLAR HESABIYLA ASGARİ ÜCRET DEĞERLENDİRMESİ

Asgari ücret hakkında değerlendirme yapan bir diğer ekonomist Ali Ağaoğlu ise, “Kişisel düşünceme göre gelecek yıl bir erken seçime mecbur kalacağız. Asgari ücret 3.500 TL ile 4.000 TL arasında olsun. Peki dolar ne kadar? 10 TL'yi geçecek.Dolar hesabıyla dünyada en düşük asgari ücret uygulayan ülkelerden birisi olacağız. Vatandaşın alım gücü zam yapılsa bile düzelmeyecek. Bunun için asgari ücret zammı kadar ekonomik toparlanmaya kafa yorulmalı.” ifadelerini kullandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@