2022'de Devletin Kasasına Girmesi Beklenen Tapu Harcı Geliri 24.9 Milyar TL Oldu!

2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi meclise sunuldu. Meclise sunulan teklif ile beraber 2022 senesine ilişkin harç beklentisi rakamı da belirlenmiş oldu. Tapu harcı indirimi olacak mı?

Emlak Haberleri 19.10.2021 - 12:27 19.10.2021 - 12:27 Gülcan Özer

Yükselen konut fiyatları ve büyük bir hızla artışa geçen kredi faiz oranları sonrasında konut satış rakamları düşüşe geçmişti. Süreçte konut fiyatlarına indirim inşaat maliyetlerinde yaşanan yükseliş sonrasında hayal olurken inşaat sektörü ise tapu harcı indirimi beklentisi içerisine girmişti. 

Süreçte tapu harcı indirimi müjdesi gelecek mi, sıfır tapu harcı uygulanır mı sorularına yanıt aranırken 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi  kapsamında açıklanan harç gelirleri ile bu beklenti de sekteye uğradı. 

TAPU HARCI İNDİRİMİ OLACAK MI, DEVLETİN 2022 TAPU HARCI GELİRİ BEKLENTİSİ KAÇ TL?

Meclise sunulan 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi  ile beraber devletin tapu harcı geliri beklentisi rakamı da belirlenmiş oldu. Bloomberg HT tarafından yapılan habere göre devletin 2022 tapu harcı geliri beklentisi 24,9 milyar olarak açıklandı. 

2022 harç geliri beklentisi 44,7 milyar olarak belirlenirken bu tutarın yüzde 55,8'lik bölümü gayrimenkul alım satım işlemlerinden tahsil edilen tapu harcı gelirlerinden oluşacak. Bu da 2022 senesi için sıfır tapu harcı beklentisini zora sokmuş oldu. Finans uzmanları ekonomide yaşanan böylesi büyük bir dalgalanma döneminde devletin harç gelirlerinin yüzde 56 gibi büyük bir bölümünü oluşturacak olan tapu harcı gelirinden vazgeçilmesinin son derece zor olduğunu dile getirdiler. 

2022-harç-gelirleri-beklentisi

Devlet tarafından yapılan resmi işlemlerden tapu harcı yanı sıra yargı harcı, noter harcı, trafik harcı, imtiyazname, ruhsatname ve diploma harçları, gemi ve liman harçları ile pasapor ve konsolosluk harçları adı altında da harç tahsilatı yapılıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@