2022'de Emlak Sektörü! Konut, Arsa, İşyeri, Tarım Arazisi, Lojman Fiyatlarında Beklenen İndirim Dönemleri

2022 yılında emlak sektöründe neler olacak? Fiyatlar nasıl, ne zaman ve hangi koşulların değişmesi ile değişecek? Sektör uzmanları neler öngörüyorlar? 2022 Emlak Sektörü Analizi Haberimizde.

Emlak Haberleri 01.01.2022 - 09:39 01.01.2022 - 09:40 Mustafa Karagöz

2022 yılında emlak sektöründen hem devlet büyük beklentiler içerisinde hem vatandaşlar yeni fırsatlar umudunda. 2021 yılında beklentilerin istenilen düzeyde gerçekleşmemesinin ardından sektör aktörleri gözlerini 2022 yılına çevirdiler. Gelir seviyesinin en altında olan vatandaşlar ise maaşlarının önemli ölçüde artmasının ardından emlak sektöründen gelecek fırsatlara yöneldiler. Peki 2022 emlak sektöründe beklentiler neler? 

EV ALACAKLAR İÇİN FIRSATLAR YILI OLACAK MI?

2022 yılının en merak edilen sorularının başında konut fiyatları düşecek mi? sorusu geliyor. Konut fiyatları doğrudan dolar kuruna bağlı. İnşaat malzeme sektöründe demir başta olmak üzere birçok ürün dolar ile fiyatlandırılıyor. Dolar kurunun yüksek bantlar çıkması maliyetlerin yükselmesi ve fiyatların artması anlamına geliyor. Eğer dolar kurunda istenilen seviyelere inilirse inşat maliyetleri düşürülür ve devletten de gerekli destek hamleleri gelirse 2022 yılında da 2020 yılında yaşanan konut fırsatı dönemi gelebilir. 

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ 0.99'A DÜŞECEK Mİ?

Emlak sektörünün can damarlarından birisi de konut kredisi faizleri. Konut kredisi faiz oranlarının 0.99 bandına inmesi durumunda vatandaşların konutlara olan ilgilerinin çok artması beklenebilir. 0.99 faiz oranı psikolojik sınır olarak da kabul edilir. Peki konut kredisi faizlerinin 0.99'a düşme ihtimali var mı? Uzmanlar Merkez Bankası politika faiz oranlarının düşürülmeye devam etmesi durumunda önümüzdeki aylarda özellikle yaz dönemine doğru bu hamlelerin gelebileceğini tahmin ediyorlar. 

ARSA, ARAZİ, İŞYERİ GİBİ GAYRİMENKUL FİYATLARI

Önümüzdeki dönemde vatandaşlar taleplerine göre gayrimenkul sektörü 2022 yılı ivmesini bulacak. Özellikle dolar kuru, altın ve benzeri yatırım araçlarından çıkanlar ile parasını en sağlam yatırım araçlardan birisi olarak kabul edilen toprağa yatırmak isteyenlerin talepleri fiyatların belirlenmesinde etkili olacak. Ancak kısa vadede çok sert indirim yada fiyat artışları beklenmiyor. 2021 yılının son dönemlerinde olauşan fiyat politikaları 2022 yılının ilk döneminde de devam edecek gibi görünüyor. 

2022 LOJMAN SATIŞLARI

2022 yılında lojman satışları devam edecektir. Milli Emlak Müdürlükleri başta olmak üzere birçok kamu kurumu kendisine ait konutların satışlarını yapacak. Lojman satışları ihale usulü ile olduğundan fiyatların çok yükselmesi veya çok düşmesi beklenmiyor. Ancak piyasaya göre standart konut fiyatlarının altında ilk teklif fiyatları sunulacaktır. 

EMLAK365.COM - ÖZEL İÇERİK

Gelişmelerden Haberdar Olun

@