2022'de evlenmenin maliyeti en az 200 bin TL oldu! Bankalar yeni evleneceklere kredi verecek mi?

Hayat pahalılığı nedeniyle bu yaz evlenmeyi düşünen gençlerin düğün maliyeti 150-200 bin lira oldu. Birçok çift maliyetler nedeniyle düğün yapmaktan vazgeçerken TESK Başkanından öneri geldi.

Finans 05.06.2022 - 10:00 05.06.2022 - 10:00 Büşra Uluşen

Türkiye'de yükselen döviz kuru ve enflasyon nedeniyle hayat pahalılığı her geçen gün artarken, evlenmek isteyen gençler kara kara düşünmeye başladı. A'dan Z'ye kadar her şeye gelen zamlar nedeniyle evlenecek olan çiftler bu yıl ekonomik açıdan bir hayli zorlanacak.

Minimum evlilik maliyeti 150 bin TL oldu!

Çeyiz ile başlayan ve devamında düğün mekanı, beyaz eşya, mobilya, kına gecesi ile devam eden evlilik maliyeti son bir yılda yüzde 90 ila 120 oranında arttı. Bir yılda mobilya fiyatlarına yüzde 70 zam gelirken, orta halli bir yemek odası takımı 12 bin ile 15 bin lira arasında satılıyor. Oturma odası takımı 15-18 bin lira, yatak odası takımı 15-20 bin liraya yükseldi. 

Mobilya fiyatlarında görülen artış beyaz eşyada da devam ediyor. Bir yıl öncenin fiyatlarıyla karşılaştırıldığında arada çok büyük bir fark görülürken, ortalama bir çamaşır makinesi 6 bin liraya, bulaşık makinesi 7 bin liraya, buzdolabı fiyatı ise 9 bin liraya çıktı. Küçük ev aletleri de eklendiğinde, bir evin yalnızca eşya maliyeti 80-90 bin lira tutuyor. 

Düğün yapmanın maliyeti de bu yıl oldukça yüksek. Yemeksiz bir düğün 15 bin liradan başlarken, kokteyl konseptli düğün 30 bin lira ve yemekli düğünler ise 40 bin liradan başlayarak 100 bin liraya kadar yükseliyor. 

'' Bankalar evlenecek çiftlere özel kredi verebilir ''

Türkiye esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, evlenen kişi sayısının bu yıl iki katına çıkacağını öngördüklerini belirterek, piyasadaki fiyat artışları nedeniyle bütçenin kısıtlandığını; günümüz şartlarında bir düğün yapmanın ve ev kurmanın maliyetinin toplam 150 - 200 bin lirayı bulduğunu söyledi. 

Maliyetler boyunu aşan gençlerin düğün yerine nikah yapmaya yöneldiklerini belirterek, hükümete seslendi. Palandöken, piyasa şartlarının baz alınarak yeni paketler sunulması gerektiğini ve bankaların da uygun faiz oranlarıyla yeni evlenecek çiftlere ihtiyaç kredisi sunmalarını talep etti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@