2022'de Hangi Vergi Yüzde Kaç Artacak? Resmi Gazete'de Emlak Vergisi, MTV, Damga Vergisi Tebliğleri Yayınlandı!

Resmi Gazete'de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğler ile 2022 yılı için geçerli olacak vergi artışları açıklandı. Hangi vergi türünde yüzde kaç artış yapıldı?

2022'de Hangi Vergi Yüzde Kaç Artacak? Resmi Gazete'de Emlak Vergisi, MTV, Damga Vergisi Tebliğleri Yayınlandı!

Türkiye'de 2022 yılında uygulanacak olan verfi miktarları ile alakalı olarak resmi açıklama yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2022 yılında artış yapılacak vergi çeşitlerini ve artış oranlarını duyurdu. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın vergi tebliğleri Resmi Gazete'de yayınlarken 1 Ocak 2022'den itibaren yeni vergi miktarlarının yürürlüğe girecekleri bildirildi.

ÖZEL İLETİŞİM VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ

Yayınlanan bu tebliğe göre Özel İletişim Vergisi için yeniden değerleme oranı olan yüzde 36,20 artış yapıldı. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren maktu vergi tutarının 117 TL olarak uygulanacağı açıklandı.

VERASET VE İNTİKAL VERGİSİ KANUNU GENEL TEBLİĞİ

2022 yılında veraset ve intikal vergisinde de değer artışı yapıldı. Buna göre veraset ve intikal vergisi yeni değerleme oranı miktarı olan yüzde 36,20 arttırıldı.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ

Motorlu Taşıtlar Vergisi için de tebliğ yayınlandıç. 2021 yılı yeniden değerleme oranının yüzde 36,20 şeklinde belirlendiği hatırlatılarak Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin bu orandan değil yüzde 25 üzerinden arttırıldığı bildirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Motorlu Taşıtlar Vergisi için indirim hakkını kullanmış ve bundan dolayı bu vergi kaleminde indirim yapıldı.

DAMGA VERGİSİ KANUNU GENEL TEBLİĞİ

Resmi Gazete'de Damga Vergisi Kanunu Genel Tebliği yayınlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan bu tebliğe göre 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren damga vergisi yüzde 36,20 oranında arttırılacak.

EMLAK VERGİSİ KANUNU GENEL TEBLİĞİ

Emlak Vergisi ile alakalı olarak da Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından tebliğ yayınlandı. Bu tebliğe göre 2022 yılında uygulanacak olan 1319 sayılı Kanununun 42. maddesinde yer alan tutarda 2021 yılının yeniden değerleme oranının yarısı olan yüzde 18,10 artış yapılacak.

SONRAKİ HABER