2022'de İndirim Bekleniyordu, Son Dakika Duyurusu İle Çimento Fiyatları İçin Yüzde 20 Zam İddia Edildi

Döviz kurunda yaşanan düşüş nedeni ile çimento ve hazır beton fiyatları için indirim beklentisi oluşmuştu. 2022 çimento fiyatları için son dakika açıklaması geldi. İndirim değil zam geliyor!!!

Emlak Haberleri 30.12.2021 - 07:20 30.12.2021 - 07:26 Gülcan Özer

Konut fiyatlarına indirim hayal oldu! Müteahhitlerin greve dahi gitmesine neden olan ve şantiyelerde 15 günlük iş bırakma eylemi yaptıran yüksek çimento fiyatları için döviz kurunda yaşanan düşüş sonrasında indirim beklentisi oluşmuştu. 

İMKON başta olmak üzere inşaat sektörü yapılan zamların maliyet ve girdi ile açıklanamaz düzeyde olduğunu, çimento fiyatlarında yaşanan artışın yüzde 400 sınırına dayandığını ve sektörde kartelleşme yaşandığını iddia ediyordu. Tüm tepkilere ve indirim çağrılarına çimento sektöründen bugüne kadar bir açıklama gelmezken müteahhitlere zam şoku yaşandı. 

ÇİMENTO FİYATLARI SON DAKİKA: 2022 ÇİMENTO FİYATLARI İÇİN YÜZDE 20 ZAM KARARI ALINDI! 

1 torba çimento fiyatı ve 50 kg çimento fiyatı ile hazır beton m3 fiyatı müteahhitleri zorlamaya devam ederken konu hakkında açıklama yapan İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu “Bugün, beton firmalarına çimento fiyatlarında yüzde 20 artış yapılacağı duyurulmuş. Halen çimentonun tonu ortalama 500 TL, bu artışla 600 TL’ye çıkacak. Çimentonun maliyetinde büyük oranda yerli girdi var, bu zam niye?” diyerek çimentonun ton fiyatının 600 TL seviyesine ulaşacağını dile getirdi. 

Beton firmaları ve çimento sektörü temsilcileri yapılan açıklamalar hakkında suskunluklarını korurken henüz konu hakkında resmi bir açıklama yapılmadı. Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası daha önce yapmış olduğu açıklamasında ise iddialara karşılık olarak çimento maliyetlerinde enerji giderlerinin büyük bir paya sahip olduğu, enerji maliyetlerinde yaşanan artışın da çimento fiyatlarına zam olarak yansıtıldığını duyurmuştu. Çimento maliyetinin arsa maliyeti hariç olmak üzere birinci sınıf bir inşaatın toplam maliyeti içerisindeki payının yüzde 3 olduğunu belirten sendika bu nedenle konut fiyatlarında yaşanan artışın tek başına çimento fiyatlarındaki zamlardan kaynaklanmasının mümkün olmayacağı iddiasında bulunmuştu. 

KAMU MÜTEAHHİTLERİ HÜKÜMETTEN ÇOK ACİL FİYAT FARKI KARARNAMESİ İSTİYOR!

Kamu müteahhitlerinin çimento fiyatlarına yüzde 400 inşaat girdi maliyetinin ise yüzde 200 artış göstermesi nedeniyle mağduriyet yaşadığını belirten İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu yaşanan süreçte mutlaka hükümetin adil bir fiyat farkı kararnamesi çıkarması gerektiğini söyledi. Fiyat farkı kararnamesi çıkmaması durumunda çok sayıda müteahhidin batacağını belirten Tellioğlu pek çok kişinin işsiz kalacağını, yarım kalan projelerin daha yüksek maliyetlerle tamamlanacağı uyarısında bulundu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@