2022'de Konut ve Araba Fiyatları Ne Olur, Eski Normale Dönüş Yaşanır Mı, Fiyatlarda Normalleşme İndirimi Olur Mu?

Dünya koronavirüs ile mücadele etmekte zorlanırken gözler 2022'ye çevrildi. 2022 yılında eski normale dönüş planları ile 2022'de ev fiyatları ne olur, araba fiyatları düşecek mi, düşer mi, ne olur?

Emlak Haberleri 16.11.2021 - 07:55 16.11.2021 - 07:58 Gülcan Özer

Dünya koronavirüs ile 2. senesini de geride bırakmaya hazırlanırken ne yazık büyük umutlar bağlanan aşılamada çare olmadı. Aşı karşıtlarının yürüttüğü yoğun kampanyalar aşılama hızının düşmesine neden olurken yeni varyantlar ortaya çıktı. 

Eski normale dönüş adımları ile sokağa çıkma yasakları kaldırılırken ne yazık ki Hollanda 3 haftalık tam kapatma kararı aldı. Almanya'da da vaka sayılarında yeniden büyük patlama yaşanması tüm dünya genelinde alarm zillerinin çalmasına neden oldu. Pandeminin yarattığı yoğun endişe dalgası altında 2022 yılına girmeye hazırlanan ekonomilerde konut ve araç fiyatları da merak konusu oluyor. 

2022 DE ARAÇ FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, NE OLUR, DÜŞER Mİ?

Pandemide eski normale göre fiyatları en çok zamlanan iki ürün araba ve konut olmuştu. Vatandaşın koronavirüs salgını nedeni ile değişen öncelikleri hem arabaya hem de konuta olan talebi arttırmış, süreçte arzda yaşanan dalgalanmalar ve sıkıntılar yoğun talep ile çakışınca büyük bir zam yağmuru yaşanmıştı. 

Hastalık kapma endişesiyle insanların toplu ulaşım araçlarından uzaklaşarak bireysel araç alımlarına yönelmesi, arabası olmayanların araba sahibi olmak için alıma geçmesi, arabası olan kişilerin eşi ya da çocukları için araba almaya başlaması ve yükselen fiyatlar nedeniyle pek çok kişinin arabayı yatırım aracı olarak kullanmaya başlamasıyla araç talebinde patlama yaşanmış, bu da önce sıfır sonrasında ikinci el araç fiyatları için zam dalgası yaşanmasına neden olmuştu. 

2022 de araba fiyatları ne olur

Yükselen döviz kuru ve enflasyon rakamları nedeniyle ne yazık ki sektörün uzman isimleri 2022 yılının birinci çeyrek sonu olan Mart ayı sonuna kadar fiyatlarda normalleşme etkisi ile büyük bir indirimin gelmesinin zor olduğunu belirtiyorlar. Dünyada yüksek enflayson dalgası ve koronavirüs salgının tam olarak sona ermeden fiyat indirimi düşük bir ihtimal olarak görünüyor. 

2022 de ev fiyatları ne olur

KONUT FİYATLARI DÜŞER Mİ, 2022 YILINDA EV FİYATLARI NE OLUR?

Pandemi döneminde tüm dünyada konut fiyatları büyük bir zam yağmuruna uğrarken Türkiye dünya genelinde konut fiyatlarının en çok zamlandığı ülke olmuştu. İnşaat maliyet endeksi büyük bir hızla yükselirken döviz kurunda yaşanan yükseliş nedeniyle inşaat maliyetlerindeki artış konut fiyatlarına da zam olarak yansımaya devam ediyor. 

İnşaat sektörü temsilcileri yoğun göç dalgası, pandemi etkisi, konut arzının azalması, konuta talebin artması ve enflasyon rakamları nedeniyle 2022 yılında da konut fiyatlarında artışın devam edebileceğini dile getiriyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@