2022'ye hakim olacak iç tasarım trendleri

2022 yaklaşıyor, yakında dünyayı kasıp kavuracak iç tasarım trendlerine bir göz atmanın zamanı geldi. İnsanların zevkleri daha rafine hale geldikçe, iç tasarım trendleri daha çeşitli hale geliyor.

Dekorasyon 05.04.2022 - 16:18 05.04.2022 - 16:19 Burak Cantürk

2022 yaklaşıyor, yakında dünyayı kasıp kavuracak iç tasarım trendlerine bir göz atmanın zamanı geldi. İnsanların zevkleri daha rafine hale geldikçe, iç tasarım trendleri daha çeşitli ve ilginç hale geliyor. İşte 2022'de görmeyi bekleyebileceğimiz bazı trendler.

Doğal malzemeler

Günümüzün eko-bilinçli dünyasında, doğal olmak doğal seçimdir. İnsanlar çevre üzerindeki etkilerini azaltmak isterler ve bu onların iç tasarım tercihleri için de geçerlidir. Oda tasarımları plastik dünyasından ve hızlı moda trendlerinden uzaklaşıyor. Giderek daha fazla uzun ömür ve zamansızlığa odaklanıyorlar. Doğal malzemelerin kullanılması, iç tasarımda bu hedeflere ulaşmanın harika bir yoludur.

Sakinleştirici, doğal ortamlar en iyi şekilde doğal malzemelerin karışımıyla elde edilir. Bunlara doğal ahşap, traverten, taş, yün ve diğerleri dâhildir. Bunları birleştirmek, dış mekân ayrıntılarıyla harmanlanan rahat ve çekici bir ortam sağlar ve bu tasarımları geniş dış alanlara sahip evler için ideal hale getirir. 

Aynı zamanda bu tasarımlara bitki eklemek de olmazsa olmazlardandır. Biraz yeşillik, doğal tasarımlarla uzun bir yol kat edebilir. Bitkilerin herhangi bir tasarımla iyi gitme eğiliminde olduklarını ve bir alanı tazelemeye yardımcı olduklarını söylemeye gerek yok. Yemyeşil ve çeşitli bitki örtüsü seçenekleriyle, doğal tasarım daha da öne çıkacaktır. 

Koyu vurgular

Birçok çağdaş oda tasarımında koyu, zıt unsurlar öne çıkıyor. Siyah, özellikle iyi kontrastlar yaratabileceğinden, bu tasarımlar için tercih edilen renktir. Günümüzün tasarımcıları, daha hafif odalarda bir miktar avantaj sağlamak için vurgular ve donanımlar için siyahı kullanıyor. Ana fikir, minimalist tasarımın ekstra derinlik için siyah detaylardan yararlanabilmesidir.


 
Hangi detayların vurgulanacağını seçmek, tasarım felsefesinin en önemli parçasıdır. Bir odanın ana unsurları daha açık, ters tonlarda olmalıdır. Bu, duvar boyasından büyük mobilyalara kadar her şeyi içerir. Siyah vurgular, biraz derinlik ve kişilik eklemek için alanı vurgulayan küçük ayrıntılar için kullanılmalıdır.

70'lerin retro stilleri

Bir eve çekidüzen vermenin en iyi yollarından biri retro bir dokunuş. Retro stiller son yıllarda popüler hale gelirken, 2022, 70'leri tüm gücüyle geri getiriyor. Renk seçenekleri söz konusu olduğunda, yosun yeşili, yanmış turuncu ve birçok sıcak ters renk büyük bir geri dönüş yapıyor. Sıcak iç mekânlarla birleştiğinde, başka hiçbir tarza benzemeyen bir alanı aydınlatabilir ve ısıtabilirler. 

Tarza uygun mobilya aramak için harika bir yer, bitpazarından başka bir şey değildir. Bu retro lezzeti herhangi bir odaya çıkaran ve ortaya çıkaran mobilyalar alabilirsiniz. Çoğu zaman, gerekli olan tek şey görünümü tazelemek için biraz yeniden döşeme yapmaktır, ancak parçaların kendileri 70'lerin retro tarzı için mükemmel tasarımlara sahip olabilir. Burada vintage bir ev, orada rengârenk bir kilim ve retro evinize kolaylıkla hayat verebilirsiniz. 

Doğal aydınlatma

Doğal alan fikrini ele alırken, doğal aydınlatma da anılmayı hak ediyor. Yavaş yavaş modern iç tasarımın önemli bir parçası haline geliyor. Yenilikçi ve yaratıcı yapay aydınlatma geceleri hüküm sürmeye devam ederken, gündüzleri aydınlatmanın yolu doğal aydınlatmadır. Evde kalan ve çalışan bu kadar çok insanla, güneş ışığını ve iç tasarımlarla ne kadar iyi gittiğini takdir etmeye başladılar.

Sonuç olarak, doğal ışığın bir yaşam alanına sızması için daha fazla alan yaratmak, modern tasarımcılar için en önemli öncelik haline geldi. Büyük pencereler ve çatı pencereleri, gündüz aydınlatması için tercih edilen seçeneklerdir. Doğal ışık miktarını en üst düzeye çıkarmak için mekânlar, gün boyunca Güneş'in bulunduğu yere göre yönlendirilir. 

Pencerelerin iki yönlü bir görsel deneyim sağladığını belirtmekte fayda var. Bunu akılda tutarak, insanlar da muhteşem manzaralı evler arıyorlar. 

Dokulu malzemeler (Diğer adıyla: Yörük Eşyaları)

Günümüz tasarımlarında renge büyük bir odaklanma olsa da, dokular bir sonraki büyük şey olmaya hazırlanıyor. İnsanlar evde rahat olmak isterler ve benzersiz ve ilginç dokular gitmenin yoludur. Detaylara gösterilen bu artan ilgi, şerpalar, kadifeler ve benzeri detaylar için ekstra sevgiyi beraberinde getiriyor. Her şey iyi görünmeli ve aynı zamanda en konforlu deneyimi yaratmak için olabildiğince rahat olmalıdır.

Güçlü, dokulu kumaşların en güzel yanı, hem şık hem de lüks hissetmeleridir. Kanepelere, sedirlere ve diğer detaylara muhteşem, yumuşak malzemeler eklemek, özellikle iç mekânlarda çok zaman geçirenler için mükemmel bir yaşam ortamı sağlıyor. 

Çok yönlü alanlar

Bir evin iç mekânının pratikliği, görünüşü ve tasarımı kadar önemlidir. İnsanlar artık tek bir amaca hizmet eden geniş mekânlar istemiyor. Her metrekareyi verimli kullanan çok fonksiyonlu odalar istiyorlar. Bu, ev ofislerine çok fazla yer ayırmak istemedikleri için özellikle evden çalışanlar için önemlidir.

Katlanır masalar, çok amaçlı tezgâhlar ve çekyatlar eskisinden daha popüler hale geldi. Oturma odası ve ev ofis olarak ikiye katlanabilen mekanlar da gözde trend. 
Bununla birlikte, özellikle sevdiğiniz belirli bir trende bağlı kalmak istiyorsanız, bu alanları tasarlamak zor olabilir. Prototip tasarımı olmadan çok yönlü bir alanı görselleştirmek zordur. Bu nedenle, 2022’de işlevsel, çok amaçlı bir alan yaratmak için bir CGI Sanatçısının yardımına başvurmanız önerilir. Pratik CGI tasarımlarıyla, yol boyunca sahibine danışırken bir alanın görünümünü değiştirmek ve iyileştirmek mümkündür. 

 Mermer tasarımlar

Mermer, modern lüks tasarımın temel unsuru olarak kabul edilen az sayıdaki malzemeden biridir. Duvarlar, ısıtıcılar veya tezgâhlar hakkında konuşalım, mermer her zaman bir odaya biraz ekstra yetenek getirir. 2022'nin trendlerinin mucize bir malzeme olarak mermere kilitlenmesi şaşırtıcı olmamalı. Ev iç tasarımları, mermeri çeşitli alanlarda kullanabilir ve muhteşem, lüks bir görünüm yaratabilir. 

Hem banyolar hem de mutfaklar özellikle çok fazla mermer koymak için iyi yerlerdir. Modern iç mimarlar, asla çok fazla mermere sahip olamayacağınızı savunuyorlar. Beyaz mermer, ister döşeme ister diğer detaylar hakkında konuşalım, banyo yüzeyleri için harika bir malzemedir. En lüks tasarımlardan bazıları, tüm banyo için mermer kullanır, ancak bir veya iki ayrıntı eklemek, onu öne çıkarmak için fazlasıyla yeterlidir.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@