2025'i beklemeyin 2023'te emeklilik dilekçesini verin! Anne babalar dikkat yıl yaş kazancı çok büyük

Anne babaların emeklilik yaş yıl hesaplamalarında geçerli avantajların kullanılması çok önemli kazançlar sağlıyor. Kazançların neler olduğu nasıl faydalanılacağı ne kadar yıl erken emeklilik hakkı...

Finans 16.04.2022 - 10:55 16.04.2022 - 10:56 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Emekli yılı ve yaşı hesaplamalarında SGK 2022 Emeklilik Hesaplama Mevzuatı ile bildirilen ek haklar daha erken yaşta emeklilik hakkı sağlıyor. Çalışanların ne zaman ve nasıl emekli olacaklarına ilişkin hesaplamalarında mutlaka bilmeleri gereken bu hakları öncelikle formülleriyle daha sonra sosyal güvenlik uzmanlarının soru ve cevaplarıyla aktarıyoruz. 

UNUTMAYIN 3 YAŞ DAHA ERKEN EMEKLİLİK BİR DİLEKÇEYLE MÜMKÜN

Çalışan, her ay SGK'ya prim ödemesi yapan ve yaşlandığında emekli olmak için şimdiden çok büyük fedakarlıklar gösteren her kadın ve erkek kendisine sunulan tüm hakları bilmek zorunda. Bu noktada kadın ve erkekler için en önemli soru olan "Ne Zaman Emekli Olurum?" sorusunun cevabını daha erkene çekmek için sunulan tüm fırsatlar değerlendirilmeli. 

Anneler için yıl yaş kazancı sağlayan emeklilik hakkı

Bir kadın işe girmeden, ilk SGK primini ödemeden önce anne olmuşsa çok önemli bir hak elde eder. Bu hak ile anneler doğum borçlanması yapabilir, bu borçlanma hakkı 3 çocuk için olabilir ve toplam 2160 güne ulaşan bir kazanç sağlayabilir. 

Babalar için yıl yaş kazancı sağlayan emeklilik hakkı

Erkekler için sağlanan hak doğum borçlanması için olur. Bir erkek çalışan işe girmeden önce, prim ödemeden önce askerlik görevini yerine getimişse borçlanma hakkı elde eder. Askerlik sürecine sağlanan bu hak 540 güne kadar çıkabilir. 

anne-babalara-emeklilik-1

NASIL, KAÇ YILLIK BİR HAK SAĞLADIĞINI GÖRMEK İSTEYENLER DİKKAT

Doğum veya askerlik borçlanmasının kadın ve erkek çalışanlar nasıl ve ne kadarlık bir kazanç sağladığını gösteren bir soru ve yanıtını sizlerle paylaşıyoruz. SGK Uzmanına sorulan soruda, 3 yıllık bir avantaj nasıl elde edilir gözler önüne seriliyor. 

Uzman isme yöneltilen soru öncesinde "1 Mart 1965 doğumlu babamın Bağkur başlangıcı 1 Ekim 1999. Bugüne kadar aralıksız prim ödedi." bilgileri verildi. Bu bilgiler sonrası emeklilik yaşı ve askerlik borçlanmasının etkisi soruldu. 

Bu bilgiler ışığında çalışanın 9000 gün prim ve 60 yaş şartına tabi olduğu açıklandı. Çalışan özelinde yapılan hesaplama ile emekli olabileceği yıl 2025 çıktı. Ancak çalışan askerlik borçlanması yapmış olması durumunda 540 günlük kazanç elde edecek. Bu durumda yeni emeklilik şartları 9000 gün ve 57 yaş olacak emekliik yılı ise 2023 olarak değişecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@