20’ye Yakın İlde Tam Gün Eğitim!

Eğitim alanında radikal değişiklikler yapılmaya devam ediliyor. 20 ilde, ilk ve orta okullar artık tam gün eğitim vermeye başlayacak. Kalan 61 ilde de 2019-2020 eğitim öğretim yılı başlarken tam gün eğitime geçilmesi planlanıyor. Yeni düzen ile ilgili açıklamaları Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin yaptı. Düzenlenen basın toplantısı bir otelde gerçekleştirilirken, toplantıda lisansüstü eğitim için yurtdışına giden öğrencileri bilgilendirmek amaçlandı.Müsteşar, basın mensuplarının sorularını yanıtlandı. MEB burslusu olarak yurtdışında eğitim alacak öğrenciler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan...

Eğitim alanında radikal değişiklikler yapılmaya devam ediliyor. 20 ilde, ilk ve orta okullar artık tam gün eğitim vermeye başlayacak. Kalan 61 ilde de 2019-2020 eğitim öğretim yılı başlarken tam gün eğitime geçilmesi planlanıyor. Yeni düzen ile ilgili açıklamaları Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin yaptı. Düzenlenen basın toplantısı bir otelde gerçekleştirilirken, toplantıda lisansüstü eğitim için yurtdışına giden öğrencileri bilgilendirmek amaçlandı.Müsteşar, basın mensuplarının sorularını yanıtlandı. MEB burslusu olarak yurtdışında eğitim alacak öğrenciler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde “5 yılda 5 bin uzman eleman” projesinin bir parçası olacaklar. Tekin, 2013 yılından itibaren proje ile ilgili ciddi adımlar attıklarını söyledi.

Tekin yurt dışına öğrenci gönderme sürecindeki seçim sistemini de değiştirdiklerini ifade etti. Sahada karşılaşılan problemlerin tamamının çözüldüğünü belirten Tekin, bu kapsamda 5 bine yakın kişi bulunduğunu açıkladı. Tekin’in açıklamalarına göre 1100 öğrenci tercih sürecinde iken, 3700 öğrenci yurt dışında eğitim alıyor. Otelde düzenlenen toplantıda yurt dışındaki 170 bursiyer ile bir araya gelindi.

Tam Gün Eğitimlerde Öğrencilerin Başarısı Artıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da tam gün eğitime geçilmesi ile ilgili açıklamaları olmuştu. Basın mensuplarının bu konuda hangi aşamaya gelindiğini sorması üzerine Tekin, 20 ilde tam gün eğitime geçildiğini belirtti. Tekin, tam gün eğitimde öğrenci başarısının fark edilir bir şekilde arttığını ve dersliklerdeki öğrenci sayısının da azaldığını ekledi.

Tekin, 20’ye yakın ilde tam gün eğitime tamamen geçildiğini ifade etti. Kalan 61 ilde ise 2019-2020 eğitim yılı hedef alınıyor. Tam gün eğitim sistemi için yeterli derslik sayısı problemi için de çalışmalara başlandı. 2018 bütçesinde bu konu ile ilgili ciddi bir bütçenin ayrıldığını ifade eden Tekin, Maliye Bakanlığı’nın da ilave ekonomik kaynaklar üretmek üzere projeler üzerinde çalıştığını ekledi. Gerekli finansal kaynaklar sağlandığı takdirde, 2019-2020 yılında ülkenin tamamında tam gün öğretime geçilmesi planlanıyor.

Basın mensupları, tam gün eğitim için gerekli olan öğretmen ve derslik sayısı hakkında da sorular sordu. Tekin bu sorulara, 60 bin civarında derslik ihtiyacı olacağını söyleyerek yanıt verdi. Tekin ayrıca bu yıl istihdam edilecek öğretmen sayısını da açıkladı. 2018 yılında 20 bin öğretmen göreve alınacak. Her yıl çağ nüfusu artışı ve ikili eğitim, derslik başına ve öğretmen başına düşen öğrenci sayısının azalmasından doğan ihtiyaçların altını çizen Tekin, tüm bu projeksiyonların da 2018 bütçesinde hesaplandığını belirtti.


Katkıda Bulunun