21 Faizsiz Konut Şirketi Açıklandı! BDDK Eminevim Battı Mı, Tasfiye Edilen Şirketler Hangileri, İntibak Ne Demek?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK 29 faizsiz konut şirketi için tasfiye kararı alındığını duyurdu. Tasfiye edilen faizsiz finans şirketleri gündeme bomba gibi düşerken Finansevim, Birikimevim, Birevim, Emin Evim, İktisatevim, katılmevim, Hedefevim gibi şirketler gündeme geldi. Peki, Tasfiye edilen faizsiz konut şirketleri hangileri, tasfiye ne demek, İntibak nedir, BDDK son dakika açıklaması detayları neler?

EMLAK HABERLERİ 02.07.2021 - 15:35 02.07.2021 - 15:35 Emlak 365

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından gündeme getirilen ve uzun süre üzerinde titizlikle çalışılan Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun meclisten geçirilerek yasalaşmıştı. Yapılan kanuni düzenlemenin ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından uyulması gereken düzenlemeler yayımlanmışv ve yasal süreç başlatılmıştı. 

Faizsiz finansman şirketleri için süreç başlamış aranılan şartları taşımayan şirketlerin gerekli düzenlemeleri yapmamaları durumunda tasfiye edilecekleri ilan edilmişti. Süreçte bugün BDDK son dakika duyurusu ile tasfiye edilen şirketleri duyurdu. Hatırlanacağı üzere ev alana araba bedava ya da peşinatsız aylık 800 lira taksitle faizsiz ev gibi reklamların yapılmaya başlanması sonrasında dolandırıcılık tehlikesi yaşanması nedeni ile yasal önlem alınmıştı. Yeni saadet zincirlerinin oluşmasını engellemek adına yapılan yasal düzenleme dikkat çekmişti.

TASFİYE EDİLEN FAİZSİZ KONUT ŞİRKETLERİ HANGİLERİ?

İktisat Evim Gayrimenkul A.Ş. 

Vizyonevim Gayrimenkul A.Ş. 

Doğruevim Gayrimenkul A.Ş. 

Finansevim Gayrimenkul A.Ş. 

Birikimevim Gayrimenkul A.Ş. 

Finalevim Gayrimenkul A.Ş. 

Yaşamevim Gayrimenkul A.Ş. 

HH Aydın Yatırım Gayrimenkul A.Ş. 

İhtiyaçevim Gayrimenkul A.Ş. 

Varlıkevim Gayrimenkul A.Ş. 

İstek Evim Gayrimenkul A.Ş. 

İkizlerevim Yatırım Gayrimenkul A.Ş. 

Destekevim Gayrimenkul A.Ş. 

Gerçekevim Gayrimenkul A.Ş. 

Değer Tasarruf Gayrimenkul A.Ş. 

Önceevim Gayrimenkul A.Ş. 

Morevim Tasarruf Gayrimenkul A.Ş. 

Hedefevim Gayrimenkul A.Ş. 

Gelecek Tasarruf Gayrimenkul A.Ş. 

Birlikbirikim Gayrimenkul A.Ş. 

Tasarruf Organizasyon Gayrimenkul A.Ş. 

İRADİ TASFİYE KARARI VERİLEN 8 ŞİRKET HANGİSİ?

Güvence Tasarruf Gayrimenkul A.Ş. 

Benimevim Gayrimenkul A.Ş. 

Yenievim Gayrimenkul A.Ş. 

Narevim Gayrimenkul A.Ş. 

Kumrabaraevim Gayrimenkul A.Ş. 

Umutevim Gayrimenkul A.Ş. 

Ezogelin Gayrimenkul A.Ş. 

Pamuk Evim Gayrimenkul A.Ş. 

BDDK SON DAKİKA: EMİNEVİM BATTI MI, TASFİYE EDİLDİ Mİ?

Açıklamanın ardından en çok merak edilen şirketlerden biri de üye sayısının çok olması nedeni ile Emin Evim oldu. Eminevim intibak başvurusu yaparken yine Fuzul Gayrimenkul, Sinpaş Yapı ve İmece Yatırım intibak başvurusu yapan diğer şirketler olarak yer aldı. Katılımevim Otomotiv ile Meskenfinans Gayrimenkul ve Birevim Tasarruf ile Cözümevim Tasarruf ise birleşme yolu ile intibak başvurusu yaptı. 

İNTİBAK NE DEMEK, TASFİYESİ, TASFİYE ETMEK NEDİR?

İntibak kelime anlamı ile uyma, alışma anlamına gelirken BDDK tarafından yapılan kanuni düzenlemeye uyum sürecini tamamlayan şirketler olarak bu terim kullanıldı. Tasfiye ise bir ticari kuruluşun batması ya da kapatılması anlamına gelirken BDDK tarafından istenilen kriterlere uymayan şirketler ise resmen kapatılmış oldu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@