21 Haziran Kabine Toplantısı Sonuçları: Kabine Toplantısında Hangi Konular Ele Alınacak, Pazar Yasağı Ne Zaman Bitiyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO Liderler Zirvesi nedeni ile 21 Haziran Pazartesi gününe ertelemiş olduğu kabine toplantısı için geri sayım başladı. Peki, 21 Haziran kabine toplantısı saat kaçta, toplantı sonuçları ne olur, kabine sonrası alınan kararlar ile hangi yasaklar kalkar, yeni korona kararları neler olur, Pazar yasakları kalktı mı, ne zaman kalkıyor, bitiyor, devam ediyor mu?

GÜNDEM 21.06.2021 - 09:00 21.06.2021 - 09:00

Türkiye nefesini tuttu, yeni kararların alınacağı kabine toplantısı yapılacak olan açıklamaları beklemeye başladı. Pazar günü sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu, maskelerin çıkacağı tarih, normalleşme takvimi ve eski normale dönüş gibi çok sayıda önemli konunun ele alınacağı toplantıda çok sayıda önemli karar alınacak. 

İlk olarak 14 Haziran 2021 tarihinde yapılacağı açıklanan, daha sonra Brüksel'de düzenlen NATO Liderler Zirvesi toplantısı nedeni ile 10 Haziran 2021 tarihine çekilen ve son olarak ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yoğun programı nedeni ile bir kere daha ertelenen toplantıda beklenen tarih geldi çattı.

21 HAZİRAN KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN, SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Kabine toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yoğun programı nedeni ile kabine toplantısı son olarak 21 Haziran 2021 Pazartesi gününe ertelenmişti. Beklenen tarih geldi ve kabine toplantısı için saatler kaldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başta olmak üzere tum bakanların katılacağı kabine toplantısında yapılacak olan görüşmeler sonucunda alınacak olan yeni kararlar belirlenecek. 

Bilim Kurulu tarafından alınan kararlar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından kabineye sunulacak ve ardından Pazar yasağı başta olmak üzere koranavirüs tedbirleri kararları masaya yatırılacak. Kabine bugün saat 15:00 itibari ile toplanacak ve yapılacak olan görüşmelerin sonucunda Cumhurbakanı Erdoğan tarafından ululusa sesleniş konuşması için basın toplantısının akşam 18:00 ile 20:00 saatleri arasında yapılması bekleniyor.

KABİNE TOPLANTISINDA HANGİ KONULAR ELE ALINACAK?

21 Haziran Pazartesi günü yani bugün toplananacak olan kabine toplantısında ele alınacak olan konular da basına sızdırıldı. Elde edilen ilk bilgilere göre bugün kabine toplantısında;

 • Pazar günü sokağa çıkma yasağı uygulamasının kaldırılması,
 • Yerli aşı çalışmalarındaki son durum, 
 • Aşılamadaki son durum ve toplumsal bağışıklık oranı, 
 • Kısıtlama tedbirleri ve toplumsal bağışıkık oranına göre kaldırılacak olan yasaklar ya da yeni alınacak tedbir kararları, 
 • Normalleşme takvimi için atılacak adımlar, 
 • Yasakların gevşetilmesi, 
 • Tüm yasakların kalkacağı tarih ve eski normale dönüş süreci 
 • Turizm sezonunun açılması ve Türkiye'ye uygulanan seyahat yasakları, 
 • Turizm sektörüne verilen KDV desteğinin uzatılması, 
 • Turizme yönelik koronavirüs tedbirleri, 
 • Salgın sonrası işletmelere verilen destekler.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@