21 Sanığın Yargılandığı Thodex Davası Başladı

Kripto para borsası Thodex üzerinden binlerce kişiyi dolandırdığı iddiasıyla 21 sanığın yargılandığı dava başladı. Tutuklu sanıklar mahkemeye Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Gündem 05.05.2022 - 16:49 05.05.2022 - 16:49 Gülşah Konuk Akın

Binlerce kişiyi dolandırdığı iddia edilen ve yurt dışına kaçan F.F.Ö. tarafından kurulan kripto para borsası Thodex davasında, 21 sanığın 40 bin 564'er yıl hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin yargılanma süreçlerine başlandı. Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya bazı tutuklu sanıklar Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı. Mahkeme başkanı tarafından bazı kişilerin zararları karşılandığı için şikayetlerinden vazgeçtikleri, tutanağa not düşüldü.

thodex-davası

Önce kimlik tespiti yapıldı ardından da sanıkların savunmaları alındı. Tutuklu sanık G.Ö. Savunmasında, ne kardeşinin ne de diğer kişilerin vatanına, milletine art niyetli davranacağına inanmadığını, Thodex'te yönetici olduğu iddialarının asılsız olduğunu, sadece aynı ofisi kullandığını söyledi. Kardeşinin yurt dışına çıktığını haberlerden öğrendiğini söyleyen G.Ö, şirketlerinin ve ailelerinin itibarının zedelendiğini, mağdur olanların Thodex ailesi ve kendileri olduğunu söyleyerek beraatını istedi.

Tutuklu sanıklardan S.Ö. ise şirkette ön muhasebeci olarak çalıştığını, 2018'den beri orada olduğunu, kardeşinin yurt dışına çıkmasına ilişkin haberler çıkmadan ekibi büyütmeye çalıştıklarını, Türkiye standartlarında çalışan bir firma olduklarını iddia etti. 

thodex-davası-başladı

HESABINA YATIRILAN 125 MİLYON LİRA SORULDU
Mahkeme başkanı sanığın hesabına yatırılan 125 milyon lirayı sorunca sanık S.Ö: Ben 2018 yılında şahsi bir hesap açmıştım. Ben buradan normal para gönderiyordum. Daha sonra Faruk benden kimliğimi ve pasaport bilgilerimi istemişti. Uzun zaman oldu pek hatırlamıyorum ama ‘Lazım’ kelimesi şu an aklımda. Kimlik ve pasaport bilgilerini vermiştim” diyerek iddiaları yalanladı, paradan haberi olmadığını iddia etti.

NE OLMUŞTU?
268 sayfalık iddianame Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlandı ve 2.027 müşteki ile 21 şüpheli iddianamede yer aldı. İddianamede şüphelilerinden farklı farklı suçlardan cezalandırılmaları istendi. Thodex bünyesinde işlenen suçlardan elde edilen mal varlıklarının iadesi talep edildi. Bu suçlardan 356 milyon TL değerinde zarar oluştuğu bilgisine de yer verildi.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@