23 Haziran Nerede Oy Kullanacağım YSK Seçmen Sorgulama Ekranı

İstanbul 23 Haziran Pazar günü yenilenecek olan seçimlere hazırlanırken İstanbullular nerede oy kullanacağım sorusunun yanıtını aramaya başladı.

Gündem 20.06.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

İstanbul 23 Haziran Pazar günü yenilenecek olan seçimlere hazırlanırken İstanbullular nerede oy kullanacağım sorusunun yanıtını aramaya başladı.

Yapılan itirazlar sonrasında yenilenmesine karar verilen İstanbul seçimleri için yeni tarih 23 Haziran 2019 olarak belirlenmişti. Seçime doğru geri sayım başlarken İstanbullular "nerede oy kullanacağım?" sorusunun yanıtını aramay başladı. İşte YSK seçmen kaydı sorgulama işlemi hakkında merak edilenler ve bilinmesi gerekenler...31 Mart Tarihindeki Seçmen Listeleri Geçerli SayılacakSeçimler için bir kere daha geri sayım başlarken vatandaşta seçmen kaydı için bir değişiklik olup olmayacağını ya da bir işlem yapmaların gerek olup olmadığını araştırmaya başladı. Konu hakkında açıklama yapan CHP YSK temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu e devlet üzerinden seçmen kaydı sorgulama işlemi yapılabileceğini, e devlet seçmen kaydı sorgulama işlemi ile isim kaydı çıkmasa dahi vatandaşların bir işlem yapmasına gerek olmadığını, tüm işlemlerin siyasi partiler tarafından yapılacağını duyurdu. Kimler 23 Haziran 2019 Tarihinde İstanbul'da Oy Kullanamayacak Vatandaşlara sakin olmaları çağrısında bulunan Yakupoğlu “İstanbul’da 23 Haziran seçimleri için 31 Mart’taki seçmen listesi geçerli olacak. Bu nedenle seçmen listeleri askıya çıkmayacak. 31 Mart'ta İstanbul'da oy kullanan vatandaş ikametgâhını İstanbul'dan alsa bile 23 Haziran'da oy kullanılabilecek. Buna karşılık, 31 Mart ile 23 Haziran tarihleri arasında 18 yaşını dolduran, askerliğini bitirip gelenler de, 31 Mart’ta listede olmadıkları için oy kullanamayacaklar” diyerek kimlerin oy kullanamayacağı konusunda da bilgi verdi. Herkes Bir Önceki Oy Kullandığı Yerde Yeniden Oyunu Kullanacak Yenileme seçimi olması nedeni ile 23 Haziran seçimleri için YSK'nın seçmen listelerini siyasi partilere teslim edeceğini duyuran Yakupoğlu seçmen listelerinde yer alan herkesin siyasi partiler tarafından tek tek kontrol edileceğini söyleyerek “vatandaşın bir şey yapmasına gerek yok. İstanbullu seçmen, 23 Haziran’da da 31 Mart’ta oy kullandığı yerde, aynı numaralı sandıkta yeniden oy kullanacak” dedi.YSK ve E Devlet Üzerinden Seçmen Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?Seçmen kaydı sorgulama işlemi için YSK internet sitesi üzerinden ya da E devlet üzerinden "seçmen kaydı sorgulama" butonunu tıklayarak kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olunan il ve aile sıra numarası gibi bilgileri girerek sorgulama yapabilirsiniz. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@