23 Nisan'a yakışan haber! Annelere babalara 3 çocukları için koşulsuz 1300 TL ödeme yapılacak

3 çocuğu olan ailelere 1300 TL, iki çocuğu olan ailelere 700 TL ve bir çocuğu olan ailelere ise 300 TL ödeme yapılıyor. Peki almak isteyenler ne yapacaklar? İşte başvuru kanalı ve onay süreci.

Finans 23.04.2022 - 10:09 23.04.2022 - 10:11 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Vatandaşlar için mevzuatta yer alan ancak gözden kaçabilen çok sayıda devlet desteği bulunuyor. Bu devlet desteklerinin bazıları düzenli maaş ödemesi olarak vatandaşlara sağlanırkene bazı destek ödemeleri tek seferlik oluyor. Ödemeler vatandaşların içerisinde bulundukları durumu daha kolay atlatabilmelerini amaçlarken önemli avantajlar sağlıyor. 

Hasta olan vatandaşlara, engelli bireylere, engelli vatandaşların ailelerine, yaşlı vatandaşlara, elektrik doğalgaz faturalarını ödeyemeyenlere, gıda desteği ihtiyacı olanlara sağlanan bu destek ödemeleri dışında ayrıca devletin programında yer alan ek ödemelerde var. Bu ek ödemelerden birisi de doğum parası. 

DOĞUM PARASI ÖDEMESİ HERKESE ŞARTSIZ HERKESE BİR DEFALIK VERİLİR

Doğum parası ödemesi vatandaşların anne baba olmaları sürecinde devlet tarafından sağlanır. Ödemeler PTT üzerinden yapılır yada kişinin sistemde iBan kaydının olması durumunda o hesaba yatar. Ödemeler için kritik olan iki nokta bulunuyor. İşte o önemli hususlar ve başvuru detayları. 

Doğum parası nedir? Bakanlık resmi sitesinden bu soruya "15.05.2015 tarihi ve sonrasında canlı doğum gerçekleştiren Türk vatandaşlarına ve Mavi Kart sahiplerine doğum yardımı yapılmaktadır. Başvuru önceliği annenindir. " açıklamasında bulundu. Peki kimler nasıl alacak? İşte o detaylar. 

doğum-parası2-nisan-2022

Birinci Şart Mayıs 2015 Detayı

Doğum parası ödemelerinde ilk koşul düzenlemenin başladığı tarih. Aile Bakanlığı üzerinden sağlanan doğum parası ödemesi Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklara verilir. Mayıos 2015'ten sonra doğmuş her çocuk için doğum parası ödemesi alınır. Eğer alınmamışsa geriye dönük başvuru yapılabilir ve süresi 5 yıldır. 

İkinci Şart Türk Vatandaşı Olma

Doğum parası ödemelerinde devletin talep ettiği çok özel koşullar bulunmaz. Doğum parası anne veya babadan birinin Türk vatandaşı olması durumunda ödenir. Ödemeler tek seferliktir. 

doğum-parası-nisan-2022

DOĞUM PARASI ÖDEMELERİ 1300 TL'YE ÇIKTI

Doğum parası ödemeleri doğum sonrası tek tek yapılır. 3 çocuk için doğum parası alınır ve her bir çocukta ödeme tutarı artar. Anne ve babalar 3 çocuk için toplam 1300 TL ödeme alırlar. 

Aile Bakanlığı doğan ilk çocuk için 300 TL öder. Birinci çocuktan sonra aile ikinci kez bebek sahibi olurlarsa ek bir 400 TL daha ödeme yapılır. 2015 Mayıs'tan sonra üçüncü çocuğunu dünyaya getiren ailelere son defa 600 TL ödeme yapılur. 3 ödemenin tutarı 1300 TL olur. 

Almayanlar ne yapacak? Ödemelerden faydalanmayan anne babalar kaymakamlığa giderek çocukları için doğum parası almadıklarını bildirerek başvuruda bulunabilir ve geriye dönük doğum parası alabilirler. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@