24 Yaşını Doldurmadan Evlenene Ziraat Bankası Üzerinden Devlet 16.349 TL Çeyiz Desteği Hibe Para Yardımı Ödüyor!

Devletin hibe destekleri her geçen gün artmaya devam ederken evlilik yardımı da bunlar arasında yer alıyor. Devletin çeyiz desteği şartları nı karşılayan kişiler evlilik yardımı başvurusu yapabiliyor!

Finans 26.05.2022 - 12:20 26.05.2022 - 12:20 Gülcan Özer

Yükselen enflasyon A'dan Z'ye pek çok ürüne zam gelmesine neden olurken yükselen beyaz eşya, mobilya ve altın fiyatları evlenmek isteyen gençlerin bu isteklerini ertelemesine neden oluyordu. Türkiye'de evlilik yaşının yükselmesi ve doğurganlık oranının azalması nedeni ile hükümet tarafından yapılan düzenleme ile çeyiz desteği ve evlilik yardımı ödemesi yapılmasına karar verilmişti. 

Bu karar kapsamında bankalar üzerinden çeyiz hesabı uygulamaya alınmış, evlenmeden önce bankada belirli süre para birikimi yapan kişilere devletin hibe para desteği yardımında bulunacağı ilan edilmişti. Söz konusu uygulama kapsamında evlilik hazırlığı yapan gençlerin para birikimi yapmalarının teşvik edilmesi amaçlanırken tasarrufta bulunan kişilere faizli mevduat hesabı ile aynı zamanda birikimleri üzerinden faiz getirisi elde etme fırsatı da tanınmış oldu. 

ZİRAAT BANKASI ÇEYİZ HESABI AÇANLARA HİBE PARA DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER, ÇEYİZ YARDIMI KİMLERE VERİLİYOR?

Türkiye'nin en büyük bankası olan Ziraat Bankası evlilik yardımı başvurusu yapmak isteyen kişilere çeyiz hesabı ile hizmet sunuyor. Devletin çeyiz desteği şartları olarak açıklanan;

Türk vatandaşı olmak, 

24 yaşını doldurmamış ve daha önce evlilik yapmamış olmak, 

Evlilik tarihinden en az 3 sene önce çeyiz hesabı açarak para birikimi yapmaya başlamış olmak, 

Evlilik tarihinden sonra en geç 6 ay içerisinde gerekli belgelerle hesabı olan bankaya başvuruda bulunmak. 

En az 36 ay boyunca düzenli olarak para birikimi yapmış olmak şartlarını yerine getirmeleri yeterli oluyor. 

ziraat çeyiz hesabı şartları

2022 YILI İÇİN DEVLETİN ÇEYİZ HESABI YARDIMI HİBE PARA DESTEĞİ KAÇ TL?

Çeyiz hesabı açan bankalar arasında yer alan Ziraat Bankası üzerinden tasarruf hesabı açarak düzenli olarak en az 36 ay para birikimi yapan kişilere bu birikimleri üzerinden hesaplanmak üzere en az 11 bin 840 TL ve en fazla 16 bin 349 TL hibe para yardımı ödeniyor. 

ziraat çeyiz desetği

Söz konusu tutar evlenecek kişilerin ayrı ayrı hesap açarak para birikimi yapmaları durumunda 32 bin 800 liraya yükselirken hesapta aylık olarak en az 282,83 TL ve en fazla 848,50 TL para birikimi yapılması gerekiyor. Her ay düzenli olarak para birikimi yapan kişilerin hesabı isterlerse vadeli birikim hesabı olarak ta açılabiliyor. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@