240 Ay Vadeli, Yüzde 0,30 Faizli, 2 Yıl Geri Ödemesiz Konut Desteği Kredisi Teklifi TBMM'de

Türkiye'de depremden dolayı hasar gören evlerin kentsel dönüşüme girme sürecinde ortaya çıkan maliyetlerin vatandaşların bütçelerini aştığı gerekçesiyle TBMM Başkanlığına bir kanun teklifi verildi. Bu kanun teklifine göre kapsam içerisine giren vatandaşlara düşük faizli, uzun vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz kredi verilecek.

240 Ay Vadeli, Yüzde 0,30 Faizli, 2 Yıl Geri Ödemesiz Konut Desteği Kredisi Teklifi TBMM'de

Türkiye Büyük Millet meclisi Başkanlığına kentsel dönüşümler için kredi desteği sağlanması hakkında önemli bir kanun teklifi verildi. CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır tarafından verilen Umumi hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'ne göre depremde hasar gören konutlar için vatandaşlara kredi desteği sağlanması öngörülüyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜME KREDİ DESTEĞİ

Kanun teklifinin gerekçesinde 2020 yılı içerisinde İzmir, Elazığ ve Malatya'da meydana gelen depremlerde can ve mal kayıpları hatırlatılarak artçı depremlerle de binaların hasar gördükleri ifade edildi. Deprem nedeniyle yıkılan binaların kentsel dönüşüme alındığı veya hasar gören binaları vatandaşların kendileri kentsel dönüşüme sokmak zorunda kaldıkları belirtildi.

İzmir ve Elazığ depremlerinde meydana gelen hasarlardan en çok emekli vatandaşların etkilendiği bildirildi. Emekli maaşı ile geçinmeye çalışan vatandaşların kentsel dönüşüme giren evleri için kısa vadeli, yüksek faizli ve taksitleri hemen ödeyecek şekilde bir ödeme sürecine başladıkları vurgulandı. Vatandaşların mağdur oldukları ifade edilirken bu mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Depremde evi yıkılanlar dışında binalar hasarlı olduğu için yıkılıp yeniden yapılması ya da güçlendirilmesi için de ek bir finansal kaynağa ihtiyaç olduğu kanun teklifinin gerekçesinde yer aldı. Deprem gerçekleşen bölgelerde vatandaşların normal kredi şartlarında bu yükü sırtlayabilmelerinin münkün olmadığı belirtildi. Devletin bu konuda vatandaşlara kolaylık sağlanması istendi.

240 AY VADELİ, 2 YIL GERİ ÖDEMESİZ, AYLIK YÜZDE 0,30 FAİZLİ KREDİ!

240 Ay Vadeli, Yüzde 0,30 Faizli, 2 Yıl Geri Ödemesiz Konut Desteği Kredisi Teklifi TBMM'de - Resim 1

Kanun teklifine göre deprem nedeniyle evleri zarar gören veya deprem riski nedeniyle evleri hasarlı olduğu tespit edilen binaların sahibi olan vatandaşlara düşük faiz, uzun vade ve 2 yıl ertelemeli kredi desteği sağlanması talep edildi. Teklif yasalaşırsa bu kapsamdaki vatandaşlara kamu bankalarından aylık yüzde 0,30 sabit faizle, 240 ay vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz konut desteği kredisi kullandırılacak.

TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna gönderildi. Bu komisyonda yapılacak işlemlerle teklifin yasalaşıp yasalaşmayacağı belli olacak.

SONRAKİ HABER