25 Milletvekili Harekete Geçti! Yabancıya Konut Satışı Yasaklansın Önergesi TBMM'de!

Yabancılara konut satışının yasaklanmasına dair önerge TBMM’de gündem oldu. Peki yabancılara konut satışı yasaklanacak mı, veriler araştırma önergesinde neler var? 

Emlak Haberleri 17.04.2022 - 18:06 17.04.2022 - 18:06 Engin Uzunoğlu

Son dönemlerde yabancılara yapılan konut satışları büyük bir tartışma konusu oluyor. Muhalefet tarafından yapılan değerlendirmelerde yabancıya konut satışı konut fiyatlarını arttırıp vatandaşların konut sahibi olmalarını engelliyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Baklanı Murat Kurum ise bu duruma karşı çıkarak konut fiyatlarının çeşitli maliyet artışlarından dolayı yükseldiğini ve yabancıya konut satışının sınırlı bir seviyede kaldığı için fiyatlara etki etmediğini söyledi. 

YABANCIYA KONUT SATIŞI YASAKLANSIN ÖNERİSİ

Yabancıya konut satışına dair yaşanan tartışmaları bir üst seviyeye çıkarak hamle ise CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur ve diğer CHP’li milletvekillerinden geldi. TBMM’de araştırma önergesi veren CHP milletvekilleri yabancıya konut satışının en azından bir süreliğine yasaklanmasını istediler. Konuya dair Mehmet Güzemansur, “Kana’da da konut fiyatları yüzde 50 yükselince yabancıya konut satışı yasaklandı. Biz de kendi vatandaşımızı korumak için belirli bir süreliğine yabancıya konut satışını yasaklamamız gerekir. Konut fiyatlarının yüzde 120 arttığı Türkiye’de bu kadar için yetkililer daha ne bekliyorlar.” dedi.

TÜM PARTİLERİN KATILIMI İLE KOMİSYON KURULMASI ÖNERİLDİ

CHP’li 25 milletvekilinin verdikleri araştırma önergesi ile konut fiyatlarında artışa neden olan etmenlerin belirlenmesi, bu fiyat artışlarını durduracak tedbirlerin tespit edilmesi, yabancıya konut satışının yeniden gözden geçirilmesi, 400 Bin Dolara ev satın alan yabancılara vatandaşlık verilmesi hususunun yeni bir değerlendirmeye tabi tutulması konularının araştırılması öneriliyor. Bu konuların çözüme kavuşturulması için TBMM’de tüm partilerin katılımı ile araştırma komisyonu kurulması teklif edildi. 

YABANCIYA KONUT SATIŞININ SOSYOLOJİK VE DEMOGRAFİK RİSKLERİ VAR

Verilen araştırma önergesine ilişkin değerlendirmede bulunan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, “Bizim vatandaşımızın alım gücü düşünce iktidar yabancıya konut satışına konut piyasasının daralmaması için dört koladan sarılmaya başladı. Ancak yabancıya yapılan konut satışının sadece ekonomik boyutu yok. Bu meselenin sosyolojik ve demografik riskleri var. Siz konut piyasasını biraz olsun ayakta tutabilmek için gelecekte büyük meseleler yaşanması riskini göze alıyorsunuz.” dedi.

KİRALIK EV FİYATLARI ARTACAK, VATANDAŞLARIN ALIM GÜCÜNÜ GEÇECEK

Meselenin vatandaşın barınma ihtiyacını karşılaması noktasında kapsayıcı etki,si olduğunu söyleyen Mehmet Güzelmansur, “Son dönemlerde konut piyasasındaki gelişmelerle alt ve orta gelir grubundaki vatandaşlarımız ev sahibi olmaları oldukça zorlaştı hatta hayal oldu. Bunun ev kiralarına da yansıması olacak. İnsanlar kiralık ev dahi bulamayacaklar çünkü ekonomik güçleri buna yetmeyecek. Bu duruma şimdi müdahale etmezsek yarın çok geç olacak.” ifadelerini kullandı.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@