2,5 Yılda Yeniden İnşa Edilen Atatürk Kültür Merkezi'nin Açılışı Yapıldı! Yenilenen AKM'de Neler Var?

İstanbul'da yapılan Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilen törenle yapıldı. 

Emlak Haberleri 29.10.2021 - 19:20 29.10.2021 - 19:29 Engin Uzunoğlu

İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde inşa edilen Atatürk Kültür Merkezi (AKM) bugün düzenlenen törenle açıldı. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu katıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAMA YAPTI!

AKM'nin açılışı hakkında bir değerlendirme yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yıllardır türlü engellemelere, tezviratlara, iftiralara ve oluşturulmak istenen çalkantılara rağmen yeniden inşa ettiğimiz Atatürk Kültür Merkezi'nin açılışını hamdolsun yapıyoruz. Ülkemize, İstanbul'umuza ve kültür sanat dünyamıza hayırlı olsun.” dedi.

YENİDEN İNŞA EDİLEN AKM HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından AKM'nin yenilenmesine dair temel 10 Şubat 2019'daz atılmıştı. AKM'nin yenilenmesdi tam 2,5 yıl boyunca devam etti. Yenilenen AKM'de 2.040 kişilik opera salonu, 802 kişilik tiyatro salonu, galeri, çok amaçlı salon, çocuk sanat merkezi, müzik platformu, müzik kayıt stüdyosu, kütüphane, Yeşilçam Sinemesi ve tasarum dükkanı inşa edilerek hizmete açıldı. 

Taksim Meydanı'na bakan ve özel olarak tasarlanan 15 bin seramik parçasıyla kaplı dev bir küre olarak tasarlanan opera salonu yenilenmiş AKM'nin en dikkat çeken detayı oldu. Opera salonu bir at nalı biçimiyle tasarlandı. Bunun nedeninin ise en iyi akustiği elde etmek olduğu bildirildi. AKM'deki opera salonu yüksek kalite ses niteliği ve reverberasyon süresi olarak dünyadaki gelişmiş opera binaları arasında yerini aldı. Yan duvarlardaki kaplamalar akustik ihtiyaçlara uygun olarak özel şekilde tasarlandı. Opera salonu ses kaybını önlemek için tamamen ahşap zemin üzerinde inşa edildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@