2.500 TL tarih oluyor! Emeklilerin maaşlarına ayrı ikramiyelerine ayrı zam! Hükumetin çifte müjde planı

Emeklilerin maaşlarına temmuz ayında enflasyon zammı dışında yeni düzenleme yapılabilir. Bunun yanında ikramiye düzenlemesi ile emeklilere çift müjde verilebilir. Hükümetin kulislere sızan planı...

Finans 11.04.2022 - 11:43 11.04.2022 - 11:43 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Emekli vatandaşların maaşlarına ve ödenecek olan ikramiyelerine yeni düzenleme yapılabileceği iddiaları kulislere sızdı. Özellikle şimdiden oluşan çok yüksek enflasyon oranlarının Temmuz ayıdan çok daha yukarı bir seviyeye ulaşmasıyla yeni bir taban aylık düzenlemesi olabileceği bildirildi. Emekli maaş düzenlemesine birde ikramiyelere zam eklenmesi gündemde. Bu şekilde emeklilerin alım gücü yüksek enflasyon döneminde artırılacak. 

EMEKLİLERE ÇİFTE MÜJDE GELEBİLİR

Nisan ayının başında Mart ayı enflasyon oranları açıklandı. Sadece 3 ayda oluşan enflasyon artışı yüzde 22.80 oldu. Bundan sonraki 3 aylık dönemde enflasyonun yukarı yönlü gideceğine kesin gözüyle bakılıyor. Uzmanlar Nisan Mayıs Haziran enflasyon oranlarında ki artışlarda yavaşlama olacağını kaydederken genel beklenti 6 aylık enflasyon oranlarının yüzde 35 bandında olması yönünde. 

emekli ikramiye maaş zam2

Yüzde 35'lik enflasyon oranları gerçekleşirse;

Aylık maaşı 2.500 TL olan bir SSK Bağkur emeklisi yüzde 35'lik ara zam ile 875 TL zam alacak ve maaşı 3.350 TL'ye yükselecek. 

Maaşı 3.000 TL olan emeklilerin ise maaşları 1050 TL'lik bir yükselme ile Temmuz'dan sonra 4.050 TL olarak ödenmeye başlayacak. 

Hükümetin farklı zam planı

Bilindiği üzere Ocak ayında emekli maaşlarına enflasyon oranında zam yapılmış maaşı 2.500 TL altında olanlara ise taban aylık uygulaması gelmişti. Temmuz ayında da bu şekilde bir uygulama olabileceği bildiriliyor. Şuan ödenen maaş üzerinden temmuz zammıyla belli bir bandı geçmeyen emeklilerin maaşlarının yine taban aylık uygulaması ile yukarı çekilebileceği ifade ediliyor. 

emekli ikramiye maaş zam

EMEKLİLERİN İKRAMİYELERİNE DE CİDDİ ARTIŞ BEKLENİYOR

2.500 TL maaş ile geçinmek zorunda olan milyonlarca emekli yüksek enflasyon karşısında çok zorlanıyor. Bu durum ise önümüzdeki günlerde ödenecek olan ikramiyeler ile değişebilir. Hükümet ikramiye ödemelerine yapacağı zam ile alım gücünü hem Ramazan Bayramı öncesinde hemde Kurban Bayramı öncesinde artırılabilir. 

1.500 TL ve 2.000 TL ek ödemeler...

Emekliler için iki ayrı zam senaryosu mevcut. İkramiyeler için ilk tahmin hükümetin enflasyon oranlarında, yada 2021 yılı TÜFE oranlarına göre zam yapması. Tüm bu formüllerde emekli ikramiyesi 1500 TL ile 1650 TL bandına çıkıyor. Ancak yüksek enflasyon oranları ile bu rakamın net 2.000 TL olabileceği ifade ediliyor. İkramiye zammına dair kararın ise önümüzdeki günlerde açıklanacağı öngörülüyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@